Hocamız Prof. Dr. Asım Cenani

Duyuru ve Etkinlikler Öne Çıkanlar
Hocamız Prof. Dr. Asım Cenani

Bu ülke Prof. Dr. Asım Cenani’ye çok şey borçludur bir hekim, bir bilim adamı, bir eğitimci, bir insan olarak. Vefatının ardından çok çeşitli çevrelerden yağan mesajlar, etkisinin ne denli yaygın ve büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor zaten. Çok yönlü bir insandı hocamız. Genetikçi yönüyle, Cenani-Lenz Sindaktilisine adını vermiş, Türkiye’de genetik biliminin yerleşmesinde öncü olmuş bir bilim adamı;  eğitimci yönüyle, Türkiye’ye 700’den fazla Tıbbi Biyolog armağan eden İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümünün kurucusu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin yetiştirdiği binlerce hekimin hayatına dokunmuş hocası. Çok iyi bir hekim, bilim adamı olmanın yanı sıra çok iyi bir yönetici, dernekçi, dergici, yazar, koleksiyoncu… Saymakla bitmeyecek bir insandı.

Biz Tıbbi Biyologlar her birimiz ayrı ayrı onun eserleriyiz. Öyle görürüz, öyle biliriz kendimizi ve ona göre davranmaya çalışırız. Her zaman, her yaptığımız işte önümüzde onun örneği vardır, layık olmaya çalışılacak. Çok iyi yetiştik; Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin çok değerli hocalarından dersler aldık, fakat Asım Hocamızdır bizlerin bugün olduğumuz kişiler olmamızı sağlayan. Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümünü yoktan öyle bir ileri görüşle var etti ki, 23 yıl içinde yetiştirdiği mezunlar Türkiye ve dünyada ondan aldığı ışıkla çeşitli şekillerde bilime katkıda bulunmaya devam ediyorlar. Bugün dünyada benzeri bölümler yeni açılırken maalesef bizim bölümümüz kapanmış durumdadır.

Asım Hocamız çok sağlam bir bilimsel alt yapı sağlamanın yanı sıra, nasıl “insan” olunacağına dair de örnek oldu bizlere. Dürüst, güvenilir, çalışkan, sağlam karakterli bir insan olunurken aynı zamanda nasıl yumuşak, anlayışlı, sevecen, merhametli, iyi niyetli ve nazik de olabileceğimizi kendisini her gün görerek öğrendik, içselleştirdik. Bizim için bir hocadan çok fazlası oldu, babamızdı o bizim.


Sevgili Asım Hocamız, sizi tanıdığımız, sizden öğrendiğimiz, sizinle çalıştığımız için minnettarız. Yaşamınız boyunca bizleri aydınlattığınız ışığınız gittiğiniz yeri de aydınlatsın. Sizi hiç unutmayacağız.

Tıbbi Biyolog çocuklarınız

Tıbbi Biyologlar Derneği