Ioanna Kuçuradi “Etik ve Eğitimi” Semineri

Duyuru ve Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü ve Felsefe Bölümü’nün ev sahipliğinde Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, 8 Aralık Cuma günü saat 13.30’da Güney Kampüs Özger Arnas Salonu’nda “Etik ve Eğitimi” semineri verecek.

Felsefe ve İnsan Hakları konusunda UNESCO kürsüsü bulunan Kuçuradi, "etik" kelimesinin kullanıldığı farklı anlamları belirtecek ve bunlardan biri olan, felsefenin bir alt alanı olarak etiğin araştırdığı ve hakkında bilgi ortaya koyduğu problemlerin ne gibi problemler olduğu göstermeye çalışacak. Bunu yapabilmek için, insanlar arası ilişkilerde değer sorunlarıyla uğraşan etiğin bu sorunlarından biri olan değerlendirme ve yaşamda karşılaşılan "çeşitlerini" ele alacak, gerekli ayrımları yapacak, sonra da etik değerlerin ne olduğu üzerinde duracak.

Kuçuradi, doğru düzgün felsefe eğitimi almış, etik değer bilgisiyle aydınlanmış olan insanın, insana yakışır yaşam sürebileceğini ileri sürüyor.