KÜY’de Fizik ve Kimya Nobeli kazanan yazarların kitapları

Duyuru ve Etkinlikler

Bilimsel alanda kitap yayımlayan, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak yazar ve konuları seçen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY)’nın yazarları arasında olan Jennifer A. Doudna 2020 Nobel Kimya Ödülü’nü, Kralın Yeni Aklı’nın yazarı Roger Penrose da Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

İsveç Akademisi, 7 Ekim'de düzenlediği basın toplantısıyla, 2020 Kimya Nobel Ödülü'nü, keşfettikleri CRISPR-Cas9 Gen Düzenleme yöntemiyle Jennifer A. Doudna ile Emmanuelle Charentier'nin kazandığını açıkladı. Koç Üniversitesi Yayınları arasında çıkan “Yaratılıştaki Çatlak” isimli kitabında Jennifer A. Doudna (Samuel H. Sternberg ile birlikte), Nobel kazandıran keşfini ele alıyordu.

İsveç Akademisi 6 Ekim'de düzenlediği basın toplantısıyla da, kara deliklere yönelik keşiflerinden dolayı 2020 Fizik Nobel Ödülü'nün Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez arasında paylaştırıldığını açıkladı. Koç Üniversitesi Yayınları'ndan ilk olarak 2015'te yayımlanan “Kralın Yeni Aklı” isimli hacimli kitabında Roger Penrose, görelilik teorisinden kuantum mekaniğine ve kozmolojiye kadar farklı konuları irdeliyordu.