Nobel Forumu’nda 3 Türk konuşmacı

Duyuru ve Etkinlikler
Nobel Forumu’nda 3 Türk konuşmacı

Nobel Komitesi’nin her yıl eylül ayı başlarında düzenlediği, bilimdeki son gelişmelerin sunulup tartışmalarının yapıldığı Nobel Forumu’na bu yıl tıp alanında 3 Türk konuşmacı davet edildi. Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Pembe Hande Özdinler, Harvard Üniversitesi’nden Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve yanında doktora sonrası çalışmalar yapan öğrencisi Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Ebru Erbay.

son

Soldan sağa: Hande Özdinler, Ebru Erbay, Gökhan Hotamışlıgil

Hande Özdinler hem bir poster sunacak hem de konuşmacı olarak katılıyor. Konuşmasının başlığı "Protein folding defects responsible for corticospinal motor neuron vulnerability". Gökhan Hotamışlıgil "The new biology of the ER in cellular and organismic metabolism" üzerine konuşacak. Ebru Erbay "A Small Molecule Inhibitor of IRE1’s Endoribonuclease Activity For Atherosclerosis" konusunda sunum yapacak.

Nobel Komitesi’nin gözetiminde her yıl yapılan bu geniş çerçeveli foruma, 100 konuşmacı davet ediliyor. Forum 4-6 Eylül arası yapılıyor. Hande Özdinler önce katılımcı olarak davet edilmişti, sonra poster sunumu için istedikleri sunum özeti, gönderienler arasında en iyilerinden biri seçildi ve "one of the best abstracts" platform konuşmacısı olarak programa davet edildi. Nobel Forum dünyadaki en prestijli konferanslardan biri. Ve sadece 19 konuşmacı var. Bu yılın konusu ER-stress üzerine.