SALT Galata’da “Doğan Tekeli ile Mimarlık Yayıncılığı Üzerine”

Duyuru ve Etkinlikler

SALT Araştırma’nın Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi çalışmalarına paralel programlar, Girit’teki Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü’nde (IMS-FORTH) doktora sonrası araştırmasını sürdüren mimar Melis Cankara’nın 21 Aralık Cumartesi günü 15.00’da Doğan Tekeli’yle yapacağı söyleşiyle tamamlanıyor.

SALT Araştırma Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi’nin dijitalleştirme süreçlerine eşlik eden son programda Melis Cankara, mimarlık yayıncılığının önemi ve bu alanda nitelikli üretimlerin Türkiye mimarlık ortamına katkılarına dair Tekeli ile söyleşecek. Herkese açık programda, 1954’te kurulan ve bugün Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı adıyla faaliyet gösteren büronun 20 ve 40 yıllık projelerine odaklı iki monografinin asli amacı, yapım aşamaları ve kapsamlı içerikleri irdelenecek. Süreklilik gösteren bu emek yoğun yayınların yanı sıra, Tekeli’nin 2012’de yayımlanan meslek anıları ve 2019 tarihli otobiyografisinin, farkına varmadan önlerinden geçtiğimiz yapılara ilişkin ne gibi hikâyeler anlattığı konuşulacak.

Detaylı bilgi için: saltonline.org


Doğan Tekeli ve Sami Sisa’nın 1954 ile 1994 arasındaki mimari proje, yapı ve uygulamalarına ilişkin 1975 ve 1994 tarihli monografiler. Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT, 2019