Türkan Saylan 6. Sanat ve Bilim Ödülleri’ni kimler aldı?

Duyuru ve Etkinlikler
Türkan Saylan 6. Sanat ve Bilim Ödülleri’ni kimler aldı?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2010 yılından bu yana her yıl, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için bilim ve sanat ödülleri veriyor. Türkan Saylan 6. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu.

Bilim Ödülü:
Bilim Akademisi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle, bu yıldan itibaren, Genç Bilim İnsanları Ödül Programına (BAGEP) sağlık bilimleri alanından başvuran adaylar arasından bir kişiye, BAGEP ödülünün yanısıra “Türkan Saylan Bilim Ödülü” de verilmeye başlandı.

yalcin
Doç. Dr. Yalçın Solak


Bilim Akademisi tıp seçici kurulu bu yıl Doç. Dr. Yalçın Solak’ı 6. Türkan Saylan Bilim Ödülü'ne layık gördü. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Doç. Dr. Yalçın Solak, en sık görülen kalıtsal böbrek hastalığı Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı üzerinde çalışıyor.

Sanat Ödülü:
Sezer Ateş Ayvaz, Prof. Dr. Aysel Çelikel (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği adına), Nursel Duruel, Emine Birsen Ferahlı, Turhan Günay (Seçici Kurul Başkanı), Selim İleri ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu’dan oluşan seçici kurul, sanat dalında “öykü” ödülünü iki yazar arasında paylaştırdı.

goksu   melike
Göksu Baykal              Melike Belkıs Aydın

Seçici kurul oybirliği ile aldığı kararla Göksu Baykal’ı Geç Kalmış Bir Öpüş, Melike Belkıs Aydın’ı da Pembe Kızıl adlı öykü kitaplarıyla ödüle değer buldu.

18 Mayıs Çarşamba akşamı İş Sanat Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek ödül töreni, yönetmenliğini Tayfun Talipoğlu'nun yaptığı belgesel gösterimi ile başlayacak.

Sunuculuğunu Ali İhsan Varol'un üstlendiği törende, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve diğer katılımcılar konuşma yapacaklar. Ödül takdiminin ardından değerli sanatçımız Gülsin Onay’ın piyano resitali ile tören sona erecek.