Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları

Duyuru ve Etkinlikler
Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları

Dünya Kadınlar Günü bağlamında Beykoz Kundura Sinema, 7-8 Mart günleri “Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları” isimli panel ve film gösterimlerine ücretsiz olarak ev sahipliği yapıyor.

İlk gün, 1980'lerde yönetmen Katja Raganelli’nin, ilk kadın yapımcı Alice Guy Blaché’nın kızıyla röportaj yaparak ortaya çıkardığı Homage To The World’s First Female Filmmaker isimli belgesel kısa film gösterimi ile başlayacak. Bu belgesele konu olan Blaché’nin 1912 yapımı Falling Leaves ve Two Little Rangers isimli sessiz filmleri piyanist Gonca Varol’un eşliğinde izleyiciler ile buluşacak.

Hollanda'nın ulusal film mirası enstitüsü EYE Filmmuseum'un sessiz film küratörü Elif Rongen Kaynakçı ve doktorasını “İstanbul'da Erken Sinema ve Seyirci Kültürü” üzerine yazdığı tezle alan halen yirminci yüzyıl başında kadınların sinema seyirciliği, film yapımcılığı/yazarlığı gibi temalar üzerine çalışan Canan Balan sinemanın öncü kadınlarını bulma, hayat hikayelerini, filmlerini ortaya çıkarmanın tarihsel değerini ve zorlukları üzerine birikimlerini paylaşacaklar. Ardından Sidney Franklin’in 1922 yapımı sessiz filmi East is West de canlı müzik eşliğinde gösterilecek.


Kadın Merkezli Tarihçilik

8 Mart Pazar günü ise, Kadın merkezli arşivcilik tarihi ve kadın tarihinin belleği konuları üzerine 1990’dan beri çalışmakta olan, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kurucularından ve 2019’dan beri başkanlığını sürdüren, Aslı Davaz, Balan ve Kaynakçı’nın konuşacağı ikinci panel gerçekleşecek.

Panelde, Necile Tevfik Arşivi Açıklamalı Kataloğu kitabının da yazarı olan Davaz, “Necile Tevfik’in Sinema Teknikleri, Sessiz ve Sesli Senaryoları ve Hollywood ile İlişkileri (1928-1935)”, Balan, “Hoca ve Asistanı Sinemada: Halide Edip ve Sabahat Filmer”, Kaynakçı ise, “Beyaz perdeye yansıyan kadın senaristler” başlıklı konuşmalarıyla konuyu aydınlatacaklar.

Etkinlik, Ivan Pravov ve Olga Preobrazhenskaya’nın 1927 yapımı Ryazan’nın Kadınları filmi ile noktalanacak.

Detaylı bilgi için beykozkundura.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.