Gezici Matematik TIR’ı Anadolu’da çocuklarla buluşuyor

Duyuru ve Etkinlikler
Gezici Matematik TIR’ı Anadolu’da çocuklarla buluşuyor

Minik Eller Büyük Hayaller sosyal sorumluluk platformu, çocukları geleceğe hazırlamak felsefesiyle matematikten kodlamaya, kültür ve sanattan eğitime kadar birçok alanda gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi.

Platform, Aydın’daki Tales Matematik Müzesi’nden materyal örneklerinin bulunduğu gezici TIR’ı Anadolu’daki çocuklarla buluşturmak üzere proje başlattı. Toplam 34 adet modül ve beş ayrı atölyeyle ilk aşamada 16 ili ziyaret edecek olan gezici TIR, Anadolu’da on binlerce çocuğun matematiğin heyecanlı dünyasını keşfetmelerini sağlamayı hedefliyor. Gezici TIR’ı ziyaret eden çocuklar, matematiği uygulamalı olarak yeniden keşfediyor, atölye çalışmalarına katılarak matematiğin günlük hayatımıza olan etkilerini gözlemleme fırsatı yakalıyor.

QNB Finansbank, gezici TIR’ın yanı sıra Tales Matematik Müzesi’nin de sponsorluğunu yürütüyor. Banka olarak, Minik Eller Büyük Hayaller platformu kapsamında çocuklar geleceğe hazırlanırken yanlarında olmayı misyon edindiklerini belirten QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, “Bu projeyle çocuklarımızın çeşitli atölye çalışmalarıyla matematiği uygulamalı şekilde öğrenerek hem eğlenceli vakit geçirmelerini hem de matematiğe olan ilgilerini artırmayı amaçlıyoruz. Çünkü bir çocuğun hayatına dokunmanın geleceğin yenilikçi liderlerine katkıda bulunmak olduğuna inanıyor, Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz” ifadelerini kullandı.


Matematik korkulacak bir şey değil

Tales Matematik Müzesi Kurucusu Alp Ayaydın ise, “Bu projeyle amacımız 16 ilde on binlerce çocuğumuzun matematiğe dokunmasını sağlamak ve matematiğe karşı bugüne dek gelişmiş korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktır. Ülkemizin gelecekteki Cahit Arf’larını, Aziz Sancar’larını, Einstein’larını birlikte keşfedeceğiz, onların önünü açarak ülkemize değer katmalarını sağlayacağız” dedi.

Tales Matematik Müzesi gezici TIR’ı, ilk 3 durağı olan Denizli, İzmir ve Çanakkale’de şu ana kadar 10 bine yakın çocuğu ağırladı. Bu hafta Artvin’de olan gezici TIR’ın durakları şu şekilde olacak: Erzurum, Trabzon, Erzincan, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kayseri, Adana, Konya, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve Edirne.