Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Vesilesiyle Felsefe, Bilim ve Aydınlanma

Duyuru ve Etkinlikler
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Vesilesiyle Felsefe, Bilim ve Aydınlanma
Felsefe Sanat Bilim Derneğinin 2000 yılından beri Temmuz'da uluslararası ve Şubat'ta ulusal Cumhuriyeti geneli boyunca Assos'ta Felsefe (Assos Felsefe Akademisi) bu yıl “Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 100. Yılı Vesilesiyle Felsefe, Bilim ve Aydınlanma” ana temasıyla 3-4 Şubat 2023 günü Assos/Behramkale iskelesindeki Nazlıhan Otel'de yapılacak. 

Etkinliğin ilk oturumunda Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, “Assos’ta Felsefe/Assos Felsefe Akademisi” Kurucusu ve Direktörü Prof. Dr. Örsan K. Öymen: “Aydınlanma, Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı bir sunum yapacak. Aynı gün Doç. Dr. Cemil Güzey: “Aklın Tutku Hâli: Kemalist Aydınlanma”; Prof. Dr. Halil Turan: “Aydınlanma, Özgürlük ve Egemenlik” ve Doç. Dr. Elif Çırakman: “Aydınlanma ve Eleştirel Akıl: Kant’ın Metodolojik Yaklaşımı” başlıklı sunumlar yapacaklar.


İkinci gün girişlerinde sırasıyla, Doç. Aliye Kovanlıkaya: “Kant'ta Farklı Düşünme Tarzları ve Aydınlanma”; Doğan Göçmen: “Modern Alman Felsefesinde Aydınlanma Kavramı”; Doç. Barış Parkan: “Aydınlanmanın Diyalektiği Üzerine Notlar” ve Doç. Cengiz İskender Özkan: “Lakatos Bağlamında Bilim, Akıl ve Din” başlığı sunumları yapacaklar. Bütün oturumların sonunda tartışma bölümü olacak.

Etkinlik ücretsiz ve herkese açıktır, kayıt ve başvuru zorunludur. Katılımcıların kayıtları ve başvuruları www.philosophyinassos.org adresi üzerinden alınmaktadır.