“Peki ne yapacağız?” Türkiye’nin yeni bir gündeme, soruya ihtiyacı var

Editör ne diyor?

Neden Herkese Bilim Teknoloji’ye soyunduk? Üstelik hem portal hem de haftalık dergi olarak...

Türkiye’nin yeni bir gündeme, yeni bir sese, yeni bir tartışmaya, yeni bir üretime ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için. Bu düşüncemizi Milliyet’ten Mehmet Tez çok iyi yakaladı ve “Peki ne yapacağız?” diye sordu...

Tez,  diyor ki: "Bakın, 91 yaşını kutlayan Doğan Kuban’dan bu konuda bir şeyler öğrenebiliriz belki. Şöyle diyor 91 yılın bilgeliğiyle:


"Ellerinizde en son model telefonlar var, son model otomobilleriniz var ve daha neler neler. Bunları siz mi üretiyorsunuz, hayır, başkaları üretiyor, siz de tüketiyorsunuz... Bu köleliktir, kendiniz üretmelisiniz."

Yolu da göstermiş: "Ben bilim ve teknolojiyle ülkenin kurtulacağına inanıyorum, düpedüz bilimle yani... Bakın orada kitaplarım var, siyaset dedikodusu yok orada, düşüncelerim var, ben bu yaştan sonra böyle düşünüyorum, size benim gibi düşünün demiyorum, ama düşünün diyorum, düşünmek lazım..."

Dedikoduya boşverin işinizi yapın

Mehmet Tez sürdürüyor:

Dedikodu vurgusunun özellikle altını çizeyim. İnsanlar ‘bir şeyler yapmak’ konusunu ha bire sosyal medyayı takip etmek, günlük siyaset ve haber burgacının içinde debelenmek, ha bire karşı cephelere laf yetiştirmek olarak görüyor. Bu şekilde ülke meselelerine karşı güncel ve siyasi bir tutum takındıklarına inanıyorlar. Oysa daha büyük bir gerçekliği ıskalıyoruz. 

“91 yaşındaki Kuban, kendisine kulak vermek isteyenlere bir yol göstermiş: Dedikoduyu boş verin, işinizi yapın, diyor. Çalışın, üretin. Gelecek budur...”

Bilime, genel anlamda sanatı da eklerim kendi adıma ve altına imzamı atarım.”

İşte yapmak istediğimiz budur. Bu portal bu dergi bunun için çıkıyor.

Sıradan bir yayın faaliyeti değil yaptığımız. Para kazanmak için yapmıyoruz.

Bir iddiamız var Türkiye için, gündemi değiştirmek, ülkeyi değiştirmek.

Bu salt dergi değil. Üzerine inşa edeceğimiz bir üst politikanın, üst bakışın, bilim-teknolojik, eleştirel bir bakış hareketinin tabanını oluşturuyor.

Bu nedenle dergi ve portal bu tabanda ne kadar yaygınlaşırsa, Mehmet Tez’in sorduğu “Peki ne yapacağız?” sorusunun yanıtına da ciddi yanıt aramanın temelini atmış olacağız. Düşüneceğiz, okuyacağız, hayatı 140 karakterin dışına çıkartacağız.

Bu soruyu unutmayın: “Peki ne yapacağız?"