Sancar, STEM ve Kız Çocukları  

Editör ne diyor?

Bu yıl Mart ayında başlayan “Aziz Sancar - Kız Çocukları için Stem kampları” projesi 24 Mayıs’ta İstanbul’da Sancar’ın da katılacağı uluslararası katılımlı bir tartışma programı ile tamamlanacak.

Proje

1) “6. sınıfa giden ilköğretim kız çocuklarında küresel eğitim, bilim ve kültür alışverişi konularında farkındalık sağlamak ve daha iyi anlamalarına katkı sunmak.


2) Öğrencileri, geleceklerinin temellerini atarken STEM’i göz önünde bulundurmaya teşvik etmek.

3) STEM eğitimine merakı Türkiye, Güney Kore ve ABD arasındaki değişim programıyla mümkün olan en erken yaşta kazandırmak” amacıyla düzenlendi.

g.yorumu

Proje İstanbul, Ankara, Zonguldak, Uşak, Ardahan, Şanlıurfa, Mersin’de 7 kentte, üniversite kampüslerinde 2 günlük programlar halinde uygulandı. Program Ankara’da 13-14 Mayıs, İstanbul’da 23-24 Mayıs tarihlerinde Stem kamplarıyla sona erecek.

Gördüğümüz kadarıyla her kentte seçilen 100, toplamda 700 kız öğrenci 10’ar kişilik gruplar halinde bir Stem üretim etkinliği içinde bulunmuş olacak..

Ayrıca: Her şehirden 10 kız öğrenci, toplamda 70 kız öğrenci tablet bilgisayar almaya hak kazanacak. 14 kız öğrenci de Temmuz 2016 tarihinde “Prof. Dr. Aziz Sancar GIS Yurtdışı Yaz Kampı”na katılım hakkı elde edecek. 7'si ABD Silikon Vadisi’nde, 7 kız öğrenci de Güney Kore, Seul’de yapılacak olan programlara katılacak.

STEM eğitimi; bilim ve teknolojileri geliştirmenin temelidir. Öğrencilerin STEM eğitimine olan ilgilerini artırmak onların bu konularda özgüven kazanmalarını ve iş olanaklarını çoğaltmalarını sağlamak amaçlanmaktadır..

24 Mayıs’da Zorlu Center’da 10.00’da yapılacak ve davetlilerin katılacağı bitiş paneline Dr. Sare Davutoğlu, Cansen Başaran Symes, Dr. Mmantsetsa Marope, Kim Cherry, Seyi Akiwowo katılacak.

Bu bilgileri http://gisproject.org ‘dan derledik.