“Hobbit” modern insanın çağdaşı değilmiş

Öne Çıkanlar Toplum
“Hobbit” modern insanın çağdaşı değilmiş

Küçük beden yapısı nedeniyle “Hobbit” olarak da anılan Homo floresiensis’in kalıntıları, 2003 yılında Endonezya’nın Flores adasında bulunduktan sonra modern insan Homo sapiens’in çağdaşı olarak sınıflandırılmıştı. Bilim insanları "Hobbit"in bu bölgede 18.000 yıl öncesine kadar yaşamış olduğunu düşünüyorlardı. Homo sapiens de 50.000 yıl kadar önce yakındaki Avustralya’ya ulaşmıştı. Ve buna göre de bu iki insan türü on binlerce yıl boyu komşu bölgelerde yaşamış ve olasılıkla da bir şekilde karşılamıştı.

Homo floresiensis’in kalıntıları Liang Bua mağarasındaki birkaç metre kalınlığındaki toprak tabakasından gün ışığına çıkarıldıktan sonra büyük bir merak uyandırmıştı. Çünkü fosilin boyu sadece bir metreydi ve beyni ise aşağı yukarı bir şempanzenin beyin hacmine eşdeğerdi. Hobbit genel olarak bir milyon yılı aşkın bir süre önce Afrika ve Asya’da yaşamış olan ilkel insanlara benziyordu ama kullandığı sanılan taş aletler yaklaşık olarak 50.000 ila 190.000 yıl öncesine tarihlendirilmişti. Ve buna göre de Denisova insanı ve bu tarihlerde yaşamış olan diğer ilk insanlarla birlikte yaşamış olabilirdi. Dahası Homo sapiens de 50.000 yıl önce Avustralya’da yaşamaya başlamıştı.

Wollongong Üniversitesi’nden (Avustralya) Thomas Sutikna ile ekibi Hobbit’in kalıntılarını ve etraftaki toprak tabakalarını sekiz yıldan bu yana modern yöntemlerle tarihlendirmek için çalıştı. Ve sürpriz sonuç: Kemikler ve bunlara ait toprak tabakalarının yaşı 60.000-100.000. Eski tarihlendirmenin tamamen farklı bir sonuç vermesini araştırmacılar şöyle açıklıyor: Mağara zeminin bir kısmı bozulmuş ve daha yeni kalıntılarla dolmuş. Fakat bu durum 2001 ila 2004 yılları arasındaki ilk kazılarda fark edilmemiş.


Homo sapiens’in dünyaya yayılması sırasında örneğin Denisova insanı gibi diğer insan türlerinin soylarını tüketmiş olduğunu hatırlatan Fransız paleontolog Jean-Jacques ise yeni tarihlendirmenin genel tabloya çok daha iyi uyduğunu söyledi.

Kaynak: www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature17179.html