Tekrarlayan COVID-19 enfeksiyonları ve organ hasarı riski

Koronavirus Öne Çıkanlar
Tekrarlayan COVID-19 enfeksiyonları ve organ hasarı riski

Yaklaşık üç yıl önce COVID-19 pandemisi başladığı zaman bilim insanları ilk enfeksiyonun hemen hemen her organı etkileyebilecek şiddette, uzun ve kısa vadeli sağlık riskleri oluşturabileceğini gördüler. Ayrıca ilk enfeksiyondan ve hatırlatma dozu dahil tüm aşılarından sonra antikor oluşturmalarına karşın, insanların ikinci veya üçüncü kez COVID-19’a yakalanabileceklerini öğrendiler.

Şimdi Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen bir çalışma, birden fazla kereler COVID-19 geçirmenin sonuçlarını ortaya çıkarttı. Araştırmada birden fazla kereler SARS-CoV- 2’ye maruz kalmanın çoklu organ sistemleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu bulundu. Bu olumsuz etkiler arasında hastaneye yatma, akciğerleri, kalbi, beyni, kan dolaşımını, kas-iskelet ve mide-bağırsak sistemlerini tutan hastalıklar, hatta ölüm de yer alıyor. Bir kerenin üzerindeki enfeksiyonlar ayrıca diyabet, böbrek hastalıkları ve akıl-ruh hastalıklarına da yol açabiliyor.

Her seferinde ağırlaşan tablo


Ayrıca Washington Üniversitesi’nden araştırmaya öncülük eden klinik epidemiyolog Ziyad- Al-Aly, “Hiç kuşku yok ki araştırmamız ikinci, üçüncü ve dördüncü kez COVID olmanın her seferinde daha ağır sonuçlara yol açtığını gösteriyor. Bu da enfeksiyondan sonraki 30 günlük akut dönemde ve sonrasındaki uzun COVID döneminde sağlık sorunlarının ağırlaşabileceği anlamına geliyor. Eğer üç kez COVID geçirdiyseniz dördüncüsünden sakının” diyor.

Özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde COVID’e yakalanmamaya özellikle dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen Al-Aly, “Bir kere yaşlıların kesinlikle grip aşısı olması gerek. Grip, RSV ve SARS-CoV-2 virüsünün kol gezdiği şu günlerde maske takmak, hatırlatma dozlarını olmak ve hastayken dışarı çıkmamak çok önemli” diyor.

Özet olarak birden fazla kereler enfekte olanlarda ölüm riski, hasta olmayanlara oranla iki katına çıkarken, hastaneye yatma riski üç katına ulaşıyor.

Ayrıca bu hastalarda, hastalığı bir kez geçirenlere kıyasla akciğer sorunları 3.5 misli, kalp sorunları 3 misli, zihinsel sorunları 1.6 misli artıyor.

Reyhan Oksay

Kaynak