Deprem Midilli’de hasara yol açtı

Gezegenimiz Öne Çıkanlar Toplum

Ege denizi bugün saat 15:28:39’da büyük bir depremle sarsıldı. Merkez üssü Karaburun olan ve 6.3 şiddetinde sallayan deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü. Henüz mekanizması çözülmemiş olan deprem, İzmir'in yanı sıra İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Manisa gibi çok sayıda ilde şiddetli şekilde hissedildi.

Deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü. İlk depremin ardından AFAD verilerine biri 4.9 büyüklüğünde olmak üzere 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. İzmir Valisi, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını duyurdu. Deprem sonrası telefon hatlarında anlık kesintiler olurken, Büyük Marmara depremini yaşamış olan vatandaşlar o zaman duydukları uğultulara benzer sesler duyduklarını ifade etti.

Deprem ile ilgili olarak *Yrd. Doç. Dr. Mehmet Utku’dan görüşlerini aldık.


"İzmir çevresinde gerçekleşen bu deprem, Türkiye’nin yeraltı mimarisi ile örtüşen bir deprem. Yani Ege halkı bu tarz depremler konusunda hazırlıklı olmalı.

Neden çok şiddetli hissedildi? 

Deprem Avrupa Doğu Akdeniz Sismoloji Merkezinin (European Mediterranean Seismological Centre, kısaca EMSC) açıklamasına göre İzmir’e 85 km mesafede, Karaburun’un yaklaşık 30 km kuzeybatısında Ege Denizi'nde meydana gelmiştir. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için çok şiddetli hissedildi. Deniz tabanından 80 km derinlikte meydana gelmiştir. Aslında Doğu Akdeniz hendeğinin neden olduğu mimariden dolayı daha derin bir deprem beklenebilir ve bu deprem daha derin depremlerin habercisi olabilir. Depremin şiddeti 6.3. Ancak şiddetine bakmak yanıltıcı. Çünkü 6.3 büyük şiddette bir deprem.

Henüz veri akışı sürüyor ve depremin mekanizması tam olarak çözülmüş değil. Ancak ters fay mekanizması ile meydana gelmiş olabileceğini, yani yer çekimine direnen bir hareketle meydana gelmiş olabileceğini söyleyebilirim.

Depremin tek çözümü depreme dayanıklı konut mimarisi geliştirmektir. Bulunduğumuz coğrafyada halkın her zaman depreme hazırlıklı olması ve bilinçlenmesi gerektiğini unutmamalıyız."

Depremin en çok hissedildiği İzmir'in Dikili ve Karaburun ilçelerinde İzmir Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden ekiplerce keşif çalışmalarına başlandı. AFAD'ın İzmir, Bursa, Sakarya, Afyonkarahisar, Ankara, Manisa, Uşak ve Aydın il müdürlüğüne bağlı ekipleri, bölgeye sevk edildi. İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa il sağlık müdürlüğüne bağlı sağlık ekipleri de olası bir duruma karşı hazır bekletiliyor.

Ayrıca, Manisa lojistik deposundan 16,5 metrekarelik 240 aile çadırı tedbir amaçlı bölgeye sevk edildi.

Bazı binalarda hasar var

Dünya çapında gazetelere ve uydu yayınlarına yolladığı haber raporları ile tanınan haber ajansı Reuters, Midilli'deki Plomari kasabasında bazı yapılarda hasar bulunduğunu duyurdu. Ciddi bir yıkım ya da yaralının bulunmadığı belirtildi.

Artçı depremler sürüyor

Ege Denizinde saat 15.35'te 4.9 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi. AFAD verilerine göre 15.47'de bu kez 4.5 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi. İlk depremin ardından 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi.

Deprem Midilli’de büyük hasara yol açtı

İzmir Karaburun açıklarında meydana gelen deprem Yunanistan’a ait Midilli ve Sakız adalarında şiddetli bir şekilde hissedildi. Midilli Adası’nın Vrisa köyünde 45 yaşındaki bir kadın, çöken evinin enkazı altından ölü olarak çıkarıldı. Enkaz altında kalan yaşlı bir çift sağ olarak kurtarılırken, bir kadının ise hâlâ kayıp olduğu bildirildi.

Midilli adasında yayın yapan haber siteleri Midilli adasındaki Plomari köyündeki depremin ilk hasarlarını cep telefonu ile çekilen fotoğraf ve videolarla paylaştı.

Depremde Midilli ve Sakız adasındaki köylerde evlerin çatılarının ve duvarlarının yıkıldığı bazı sokakların harabeye döndüğü görüldü. Midilli şehir merkezinde ise insanlar sokaklara çıktı, bazı vatandaşların yaralandığı yaralıların ambulanslarla devlet hastaneleri ve kliniklere götürüldüğü belirtildi. Hasarların büyük bölümünün eski yapılarda olduğu ve maddi hasar meydana geldiği belirtildi. Depremin Atina ve yakınlarında da hissedildiği belirtildi. Midilli’de okullar tatil edildi veliler çocuklarını almak için okullara akın etti.

Edremit'te eski binadan kopan parça otomobilin üzerine düştü

Balıkesir'in Edremit ilçesinde hissedilen deprem paniğe neden oldu. Tarihi bir binanın kopan parçası yoldan geçen otomobilin üzerine düştü.

Ayrıca EMSC, depremin etki alanına ilişkin bir harita yayınladı. Etki Sofia'dan Rodos'a kadar yayılıyor. 

*Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü