İnternetten alışverişte Güneydoğu Anadolu ilk sırada

Öne Çıkanlar Teknoyaşam
İnternetten alışverişte Güneydoğu Anadolu ilk sırada

Dünya her geçen gün daha fazla dijitalleşiyor. Bu eğilim online alışveriş platformlarını kullanlarının sayısını da artırıyor. Türkiye'de internet erişimine sahip olan 48 milyon kullanıcı var. Bu kullanıcıların %43’ü, yani yaklaşık 21 milyon insan, e-ticaret kanalları üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. E-ticaret, ürün özellikleri ile fiyatlarını daha kolay bir şekilde karşılaştırma imkanı sunuyor. Bu nedenle en çok talep gören kategorilerden birini nispeten daha pahalı olan teknolojik ürünler oluşturuyor.

En çok parayı Gaziantepliler harcıyor

Teknoloji odaklı bir e-ticaret sitesi olan incehesap.com'un verilerine göre, online alışverişte teknoloji ürünlerine en çok rağbet gösteren ilk üç bölge Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgesi. Bu sıralama altıncı konumda yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise online teknolojik ürün alışverişlerine en çok para harcayan bölge oldu. 1050 TL'lik ortalama alışveriş tutarına sahip Güneydoğu Anadolu'yu, 940 TL ile Marmara ve 910 TL ile Doğu Anadolu Bölgesi takip ediyor. Bu bölgelerin en çok teknolojik ürün satın alan illeri ise Gaziantep, İstanbul ve Malatya.


En çok satın alınan ürün Televizyon

Ülke genelinde en çok televizyon kategorisi ilgi görüyor. Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgeleri internetten en çok televizyon sipariş ediyor.

Marmara Bölgesi daha çok bilgisayar satın alıyor

İstatistiklere göre İstanbul, hem masaüstü hem de dizüstü online bilgisayar satışının en fazla yapıldığı il. Masaüstü bilgisayar tercihinde ikinci sırayı Bursa alırken, dizüstü bilgisayarlarda ise İstanbul'u Ankara takip ediyor.