Joe Biden göreve gelir gelmez iki kritik adım attı

Gezegenimiz Koronavirus Öne Çıkanlar Sağlık
Joe Biden göreve gelir gelmez iki kritik adım attı

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın ilk görev günü hem koronavirüs pandemisi hem de iklim değişikliğiyle mücadele için ülkesi ve dünya adına bir kilometre taşına işaret ediyor.

Bilim karşıtı söylemleriyle tepki çeken Donald Trump’ın göreve veda etmesinin ardından Beyaz Saray’a gelen Biden, daha ilk gününde bilime ilişkin kritik adımlar attı.

İlki COVID-19 salgınıyla mücadeleye yönelik iddialı bir planın devreye sokulması, bir diğeri ise ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadelede ön saflarda yer almasının da ilk hamlesi olarak gözüken Paris Anlaşması’na geri dönüş emriydi.


ABD’de koronavirüs kayıpları 400.000’i geçti

ABD’de COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı yarım milyona doğru tırmanırken Biden, ilk 100 gününde 100 milyon aşı dağıtma sözü verdi. Halkı da kamuya açık yerlerde maske takmak ve sosyal mesafeyi korumaya teşvik etmek için “100 Günlük Maskelenme Meydan Okuması” (100 Days Masking Challenge) başlattı.

Biden yönetimi, ülkede yaşanan sağlık krizine yanıt vermek için Kongre’den 400 milyar dolar istiyor. Plan şunları içeriyor:

  • Aşı uygulamalarını hızlandırmak adına eyaletler, yerel yönetim ve unsurlarla iş birliği içinde ulusal bir aşı programı yürütmek için 20 milyar dolarlık bir paket devreye alınacak. Plan, mobil merkezler de dahil olmak üzere daha fazla aşılama sahası ve yetersiz hizmet alan topluluklara ulaşmak için daha fazla çaba anlamına geliyor. Ulusal Muhafızlar da bu çabalara yardımcı olmak için eyaletlerde görev alacak;
  • Laboratuvarlar için destek ve hızlı antijen testleri satın alma dahil, test çalışmalarını genişletmek için 50 milyar dolar;
  • Temaslı takibi, aşı dağıtımı veya yerel sağlık departmanlarının diğer ihtiyaçlarına yardımcı olmaları için 100.000 halk sağlığı çalışanına finansman sağlanması;
  • Daha fazla işçinin hasta olması durumunda evde kalmalarını sağlamak için ücretli izin programlarının genişletilmesi.

Bunlara ve diğer çabalara tam olarak ne kadar para ayrılacağını ise Kongre belirleyecek.

ABD, Paris İklim Anlaşması'na geri dönüyor

İklim değişikliğine inanmadığını her fırsatta dile getiren ve ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çeken Trump’ın aksine Biden’ın ABD’yi iklim değişikliğiyle mücadelede ön saflara çıkarması bekleniyor.

Daha ilk gününde attığı adım ise bunun en büyük göstergesi: Biden’in Ulusal İklim Danışmanı Gina McCarthy, başkan ile Oval Ofis’te bir araya gelerek Paris Anlaşması’na yeniden katılmak için gerekli direktifi içeren kapsamlı bir idari emri, ıslak imzalı olarak aldı.

Biden ayrıca ülke içinde de büyük tartışmalara neden olan Keystone XL boru hattı iznini de iptal etti. Biden, Trump yönetiminin çevreyle ilgili aldığı kararların da gözden geçirilmesini istedi.

Kaynak: Scientific American ve Science News