Kendi kendine yeten köy: ReGen

Gezegenimiz Öne Çıkanlar
Kendi kendine yeten köy: ReGen

Danimarkalı mimari firması EFFEKT kendi yiyeceğini ve enerjisini üretebilen bir köy tasarladı: ReGen Köyü. Bu köy projesi 5 temel prensip üzerine kurulu: Enerji üreten evler… Kapı önünde yapılabilen organik meyve-sebze üretimi… Yenilenebilir enerji üretimi ve bunun barındırılması… Su ve atık geri dönüşümü… Yerel toplulukların güçlü hale gelmesi…

x1            x3

2016’nın yaz ayında inşaatına başlayacağı duyurulan proje de Güneş’ten elde edilen pasif elektriğin evlerde kullanılan pasif ısıtma ve soğutma yöntemleri sayesinde bütün köye yeteceği düşünülüyor. Bu köyde ailelerin kendi meyve ve sebzelerini üretebileceği ortak kullanıma açık seralar inşa edilecek. Paylaşımın da bu noktada çok önem kazandığı köy birçok meydan barındıracak. Bu meydanlarda elektrikli araç şarj istasyonları ve topraksız tarım yapılan dikey tarlalar  yer alacak. Ortak yemek ve oyun alanlarıyla, öğrenim merkezleri bulunacağı köyün sakinleri ortak bir su deposuna ve “atıktan-kaynağa” sistemlere sahip olacak.


2016 yazında, Hollanda’da ilk köyünü kurmayı planlayan firma; devamında İsveç, Almanya, Norveç ve Danimarka’da pilot projeler uygulayacak. Aynı zamanda henüz ilk aşamalarında da olsa Çin, Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri için de projeler yolda.

Plan ve proje sahibi firmanın ortaklarından Sinus Lynge konu ile ilgili şunları söylüyor: "Modern yaşam tarzımız tamamen sürdürülemez noktada oluşu bu durum için acil çözümler bulmamızı gerektiriyor. Gerekli teknolojiye hali hazırda sahibiz. Bütün olay bilimi günlük hayatın mimarisine adapte etmekte… Gezegene gelecek 3 milyar insanı düşünürsek yaşam alanlarını baştan tanımlamanın zamanı geldi."