Sakız ağaçlarının geleceği güvenceye alındı!

Haberler Öne Çıkanlar
Sakız ağaçlarının geleceği güvenceye alındı!

Damla sakızı ağacının koruma altına alınması amacıyla yürütülen “Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz” projesi kapsamında TEMA Vakfı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve FALIM Sakızları, Türkiye’nin özel sektör, kamu ve sivil toplum işbirliğiyle oluşturulan ilk gen koruma sahasını kurdu. Böylelikle damla sakızı ağaçlarının genetik çeşitliliği koruma altına alındı. 2008 yılından bu yana yürütülen bu projede aynı zamanda, unutulmaya yüz tutan sakız kültürü ve sakız ağacının önemi vurgulandı.

UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası listesine giren damla sakızının Türkiye topraklarında devamlılığını sağlamak amacıyla, TEMA Vakfı ve FALIM Sakızları ortaklığında yürütülen Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz projesi başarıya ulaştı.

Proje, sakız ağaçlarının yaşam alanlarının daralması nedeniyle sınırlı sayıda kalması, birbirinden uzakta aralarında bağları kesilmiş ve yok olma sınırına yaklaşması ve bu ağaçlarının dinamik olarak korunmasını sağlamanın yanı sıra doğa ve insan için sunduğu değerleri de sürdürebilmek amacıyla gerçekleştirildi. Böylelikle, dünyada yalnızca Türkiye’de Çeşme’de ve Yunanistan’da Sakız Adası’nda yetişen damla sakızının Türkiye topraklarında gelecek nesillere aktarılması güven altına alındı. Bu proje kapsamında TEMA Vakfı’nın katkılarıyla bilimsel odağının “verimli sakız ağaçlarını güvenli bir alanda koruma altına almak ve sahip olduğu genetik çeşitliliği korumak” olan Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi Projesi’ hayata geçti. Sakız Ağacı Klon Parkı projesinde, damla sakızı ağaçlarını gelecek nesillere aktaracak 124 klona ait bin 104 fidanın dikimi gerçekleştirildi. Bu klon parkı aynı zamanda ülkemizde kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütü ortaklığıyla tesis edilen ilk gen koruma sahası olma özelliği taşıyor.