Tarih öncesi arkeoloji uzmanımız Prof. Dr. Güven Arsebük’ü kaybettik

Öne Çıkanlar Toplum
Tarih öncesi arkeoloji uzmanımız Prof. Dr. Güven Arsebük’ü kaybettik

Paleolitik Çağ uzmanı arkeolog Güven Arsebük 81 yaşında hayata veda etti. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı'ndan emekli olan Arsebük, özellikle Paleolitik Çağ uzmanıydı. Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji ve son olarak da Herkese Bilim Teknoloji dergisinin yakın dostu olan ve cesaretlendirici tutumlarıyla bizi hep teşvik eden Arsebük, Robert Koleji ve İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nü bitirmişti. Askerlik yaparken L.S.B. Leakey’in “Adam’s Ancestors: The Evolution of Man and His Culture” (Adem'in Ataları: İnsanın ve kültürünün evrimi) kitabını Türkçe’ye çevirdi.

Daha sonra Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nde antropoloji, genetik, paleolitik, tarih öncesi ve etnoloji konuları üzerinde çalıştı. 1988-1990 arası Türkiye'nin en eski paleolitik buluntu yerlerinden olan İstanbul’da  Yarımburgaz Mağarası kazılarını yürüttü.

Çapa-Mala dergisinde yayınlanan söyleşide Berkay Dinçer’e neden arkeolojiyi seçtiğini özetle şöyle anlatmıştı:


“Temel neden insanın nasıl insan olduğunu ve insanın bugüne kadar ne tür kültürler oluşturduğunu merak etmemdi... İnsanın kültürel evrimini, aştığı kültürel aşamaları öğrenmekti ve bu nedenle ben de arkeolojiyi seçtim... Klasik Arkeoloji'yi seçmiştim fakat daha sonra hocam Prof. Dr. Halet Çambel'in de etkisinde kalarak Prehistorya'ya yöneldim... Ve evrime, insanın oluşumuna, insanın en eski evrelerine yöneldim...”

Bazı eserleri

İnsan ve Evrim (Ege Meta Yayınları – 1990)

Multilingue D′Archeologie - Mehrsprachiges Archaelogishes Worterbuch (Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 1994)

Light on Top of the Black Hill Studies Presented to Halet Çamlıbel: Karatepe′deki Işık Halet Çambel (Ege Yayınları, 1998)

Çok Dilli Arkeoloji Sözlüğü (Halet Çambel ve Sönmez Kantman ile birlikte derleyici isim) (Arkeoloji ve Sanat Yayınları - 2000)

Tarihöncesi Dönemden Bazı Yansımalar  (Ege Yayınları - 2012)

Uzak Geçmişimize Dair Okumalar (Ege Yayınları - 2012)

Orta Amerika Arkeolojisine Giriş - Olmek-Maya-Aztek Uygarlıklarının Genel Bir Özeti (Ege Yayınları - 2014)

Geçmişe Doğru Bir Bakış - Fosil İnsanın Gündelik Yaşamından Bazı Kesitler (Ege Yayınları - 2014)