TASSA: Türk bilim adamlarından önemli mesajlar var

Hande Özdinler
TASSA: Türk bilim adamlarından önemli mesajlar var

TASSA (Turkish American Scientists and Scholars Association) 2004 yılında Amerika da yaşayan Türk bilim adamlarının kurduğu ve amacı Amerika Türkiye arasında bilimsel ve teknik alanda bağların güçlenerek artması olan ve kar amacı gütmeyen bir dernektir.

Aziz Sancar neler dedi?

TASSA bu seneki toplantısını Chicago Üniversitesi’nde gerçekleştirdi ve geçen senelerden farklı olarak bu defa Nobel ödülü alan Türk bilim adamının konuşması vardı. Aziz Sancar sadece bilimsel başarılarıyla değil aynı zamanda içten gelen bir alçak gönüllülük, damıtılmış bir vatan sevgisi ve yalın yaklaşımıyla, katılan herkesin hem beyinlerini hem gönüllerini kazandı.


Konuşmasında Nobel ödülü almanın avantajlarını ve dezavantajlarını sıralarken, insanların kendisine politik sorular sorduğunu, bundan rahatsız olduğunu ve her ne kadar Türkiye`nin politik bir çıkmaz içinde olduğunu belirtse de kendisinin bu konuda yapacak bir şeyi olmadığını söyledi.

Tassa aziz ogrencilerle

Gençlere bilime yönelmeleri, polemiklerden, ve sonu belli olmayan tartışmalardan kaçınıp bilime ve araştırmalara yönelmeleri öğüdünü verdi. Konuşması çoğu kez alkışlarla bölünen Dr. Sancar, eğer kendi çalıştığı konu Nobel komitesi tarafından seçilirse Nobel alacağını düşündüğünü ve Orhan Bursalı`nın kendisine sürekli NE ZAMAN NOBEL ALIYORSUN? diye sormasının da etkisiyle olsa gerek, ödülü alınca müjdeyi ilk kendisine verdiğini belirtti.

Nobel aldıktan sonra da makalelerinin red edildiğini ve Nobel`den sonra da NIH projesi almakta her hangi bir fark olmadığını ve sürekli çok çalışmak gerektiğini ekledi. Konuşması sonrasında büyük bir sevgi çemberine alınan Aziz Sancar katılan herkese ilham oldu.

Önemli konuşmalar

400 kişinin katıldığı, Bakan Fikri Işık dahil bir çok bilim insanı ve kurum yöneticisinin de katıldığı toplantıda sanıyorum ki ileride Nobel alabilecek başka bilimadamları da vardı. Benim konum gereği en beğendiğim konuşmalar Harvard Tıp Fakultesi`nden Gökhan Hotamışlıgil ve Yale Tıp Fakültesinden Murat Günel`in sunumlarıydı. Kişisel tıbbın kanser biyolojisine nasıl uyarlandığı ve hastaya özel tanı ve teşhisin nasıl geliştirildiği üzerine verilen konuşma zaman ötesinden bir sesleniş gibiydi.

Dr. Günel Türkiye`de bir genom araştırma merkezi kurma çalışmalarından ve bunun Türkiye için öneminden bahsetti. Hotamışlıgil, metabolizmal bozukluklar yüzünden ortaya çıkan hastalıkların mekanizmalarını bulma ve yeni tedavi yöntemleri geliştirme konusunda dünyaya öncülük yapan bir bilimadamı. Onun da Türkiye’deki bilimi ilerletme projelerine desteği son derece önemli.

Türk Tıp Konferansı

Türkiye’den farklı üniversitelerden ve kurumlardan üst düzey katılımın olduğu toplantıda, benim en çok önemsediğim TÜBİTAK`tan ayrı tıp ve fen konularını kapsayan TUSEB’in (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) girişim ve çabalarıydı. Amaçlarının Türkiye`nin sağlık ve tıp konularında daha başarılı bir konuma gelmesi olduğunu belirten TUSEB, 29 Ekim tarihinde yapılacak olan TÜRK TIP konferansına katılımcıları davet ederken, ortak projeler geliştirerek, Avrupa seviyesinde akreditasyon sağlayan merkezler kurarak, Avrupa ile ve dünya ile uyumlu bilimsel çalışmalara ortak olmak ve yeni çalışmalar başlatmak amacında olduklarını paylaştılar.

Konferans hem ekonomi hem mühendislik hem de tıp alanında konusunda dünya lideri olmuş saygın Türk Amerikan bilim adamlarının sunuşlarıyla devam etti ve bilgi transferi nasıl yapılabilinir, organik bağlar nasıl kurulabilir ve güçlendirilebilir konuları üzerinde konuşuldu.

Gençlere ödüller

Konferansta genç bilim adamlarına da ödüller verildi ve bir bilim adamı cok yerinde bir davranış göstererek aldığı ödülü Türkiye’de hiç de modern Türkiye`ye yakışmayacak bir şekilde hapis ve hatta ağır tecrit içinde tutulan akademisyenlere adadı ve tabii ki de alkış koptu. Halkı bilim adamlarının en azılı teröristten daha tehlikeli olduğuna inandırmak isteyenlere karşın, akılları ve zekaları pırıl pırıl olan ve gönülleri vatan sevgisiyle atan gençler hem posterler sunarak hem de etkin iş görüşmeleri yaparak ileride nasıl faydalı olabileceklerini araştırdılar.

Kurulan köprülerin bir yere gitmeyen, dünyada saygı görmeyen kısır politikalardan zarar görmeden, evrensel bilim ve teknoloji standartlarında ilerlemesinin hepimizin ortak arzusu olduğu paydasında buluşarak toplantıyı sonlandırdık. Son derece güzel bir toplantı için teşekkürler TASSA.

Türkiye sevdası

TASSA`nın ilk yönetim kurulunda görev almış, yeni kurulan bu derneğin Sağlık Bilimleri ve Fen alt kolunu Genel Kurulda temsil etme görevini üstlenmiş ve daha sonra üyelikten sorumlu kişi olarak görev yapmış olduğum için belki de TASSA benim için son derece önemli bir kuruluştur.

TASSA bir umuttur, burada ülkemizden uzakta yaktığımız ışığı Türkiye ye taşıma umududur. Hiç bir beklenti içinde olmadan sadece saf bir vatan sevgisiyle birleşen bilimadamlarının ortak adresidir TASSA.

TASSA daha önceleri her sene farklı üniversitelerde bilimsel toplantılar düzenliyordu. Ben de 2008 yılına kadar organize edilen her dört toplantının da organizasyonunda aktif rol oynadım. Dolayısıyla o toplantıların nasıl heyecanla, nasıl hummalı, hep özveriyle ve en ufak bir karşılık alınmadan nasıl büyük emeklerle ortaya çıktığını en iyi bilenlerden biriyim. TASSA simdi yeni bir yönetim kadrosuyla iş başında ve artık iki senede bir toplantı düzenliyor.

Hande Özdinler[email protected]

Editör’ün notu: Toplu fotoğrafı ve Sancar’ın öğrencilerle fotoğraflarını paylaşan Ercan Alp'e ve fotoğrafları çeken Levent Eryılmaz'a çok teşekkür.

Toplantının programı:

www.tassausa.org/Annual-Conferences/2016/Program

Toplantının ham video çekimi:

https://media.chicagobooth.edu/Mediasite6/Play/359d7d60e63d4dd89c0131ea7c1caffc1d

https://media.chicagobooth.edu/Mediasite6/Play/306060a7cf9e4d259bddb69a664968c11d


Hande Özdinler