Anadolu Uygarlıkları Konferansları: Likya’nın anıtsal kaya mezarları

Duyuru ve Etkinlikler

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın 2011 yılında başlattığı “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları “Likya’nın anıtsal kaya mezarları” ile devam ediyor.

"Anadolu Uygarlıkları" serisinden yayımlanan, Lukka’dan Likya’ya Sarpedon ve Aziz Nikolaos’un Ülkesi kitabından yola çıkılarak hazırlanan konferansa, dizinin editörü Nihat Tekdemir moderatörlüğünde, eserin yazarlarından Prof. Dr. Zeynep Kuban konuk olacak.

Anıtsal Likya kaya mezarlarının ele alınacağı konferansta bu anıtların kent yaşamına, sahiplerinin zevklerine ve gömü geleneklerine dair verdikleri ipuçları değerlendirilecek. Herkes 21 Nisan Çarşamba günü 18.00’da başlayacak konferansa ücretsiz olarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilecek.


Konferanslar devam edecek

Tüpraş işbirliğiyle yayımlanan kitaplardan yola çıkılarak düzenlenen konferanslarda, bu aydan itibaren Anadolu uygarlıklarının her birinin “kendilerine has” özelliklerinden biri mercek altına alınacak.

Anadolu kültürünün temelini oluşturan uygarlıkların “özgün” yanlarının ele alınacağı konferansların ilkinde, Likya Uygarlığı üzerine yapılan çalışmalarda “özel Likyalı” bir unsur olarak ele alınan Likya kaya mezarları ele alınacak. Finike yakınlarında bulunan Limyra Antik kentinde beş nekropol alanında günümüze dek ulaşmış yüzlerce mezar yer almaktadır.