Boğaziçi Üniversitesi Açık Ders semineri devam ediyor

Duyuru ve Etkinlikler

 

acikBilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi'nin başlatmış olduğu Açık Ders seminerleri devam ediyor.

Bu ayın seminer konusu: Belirsizlik ve Kaos. BU Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde eğitim veren Prof. Dr. Denizhan "Belirsizliğin Modellenmesi, Öngörülebilirlik ve Kaos" üzerine merak uyandırıcı bir seminer ile 9 Aralık Cuma günü Fulya Sanat Merkezi'nde olacak.


Denizhan, Kaos Teorisi’nin temel kavramlarından bahsederek; bu bağlamda kastedilen “kararlı kaotik rejim” ile gündelik dilde kullanılan kaos kavramı arasındaki benzerlik ve farklılıkları masaya yatıracak.

Belirsizliğin, gündelik dilde genellikle negatif olarak algılanan ve aktarılan bir kavram olduğunu belirten Denizhan, kaos ve kaotik kavramlarının yarattığı belirsizlik hissinin aslında bilimin halen oluşturamadığı ve çözemediği modellerden kaynaklandığına inandığını belirtiyor. Denizhan’a göre, belirsizliklerin ve öngörü zorluğunun en önemli nedeni modellerin yetersiz kalması. "Kararlı kaotik rejim" anlamındaki kaos, aslında hiç de olumsuz bir anlam taşımak zorunda değil. Denizhan, koşullara uyum sağlamaya, öğrenmeye, gelişmeye, çözüm üretmeye ve yenilenmeye elverişli "kararlı kaos"un, makul dozda olmak kaydıyla sağlıklı bir rejim olduğunu belirtiyor.

***

Sonraki program şöyle:

19 Aralık Pazartesi günü CERN çalışmalarına aktif olarak katılan Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Gülmez’in "CERN’de Neler Oluyor?" semineri.

5 Ocak 2017'de ise Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Barlas "Sistem yaklaşımı nedir, neye yarar, nasıl uygulanır?" semineri.