İFMC 44. İktisatçılar Haftası Başladı: “Yerel Yönetimler ve Demokrasi’

Duyuru ve Etkinlikler

İ.Ü.İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin (İFMC), düzenlediği 44.İktisatçılar Haftası 7-8 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle yüz yüze düzenlenemeyen 44. İktisatçılar Haftası bu yıl, 2020 yılında Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden İktisat Fakültesi hocalarından Doç. Dr. Ahmet S. Kalın’ın anısına armağan edilerek, “Yerel Yönetimler ve Demokrasi’’ ana başlığıyla ilk defa çevrimiçi olarak düzenlendi.

Dünya gazetesi sosyal medya hesaplarından 7 Nisan Çarşamba saat 15.00’da canlı olarak yayınlanmaya başlayan haftanın açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. İFMC Başkanı Sevil Usanmaz açılış konuşmasında, “Cemiyetimizin en uzun soluklu ses getirmiş etkinliğine böyle bir yıllık ara vermek alışık olduğumuz bir durum değil. Bu aranın daha da uzamaması için çevrimiçi yapma kararı aldık. Cemiyetimizin özel sayısında her yıl olduğu gibi bu l-konuşmacılar yayınlanacak. Umarım bu dönemi kısa sürede atlatırız” diyerek yerel yönetimlerin halka en yakın kurumlar olması ve pandemi dolayısıyla kamu hizmetlerinin artması dolayısıyla bu temanın seçildiğini ifade etti.

Emeritus Prof. Dr. Korel Göymen ve Prof. Dr. Nihal İncioğlu’nun konuşmacı olduğu, Dr. Aylin Altınoğlu’nun moderatör olduğu “Yerel Yönetimler ve Demokrasi” başlıklı birinci oturuma Prof. Dr. Fikret Tokgöz Covid 19 nedeniyle katılamadı. Sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi verildi.


Haftanın ikinci günü olan 8 Nisan Perşembe günü ise, 15.00’da Prof. Dr. İzzettin Önder’in moderatörlüğünde başlayacak “Yönetişim, Yerelde Demokrasi mi? başlık oturuma Prof. Dr. Tarık Şengül ve Nazik Işık katılacaklar.

İktisatçılar Haftası; 1974 yılından bu yana dünyamızın ve ülkemizin ekonomik, sosyal sorunlarının, gelecek arayışlarının, çözüm önerilerinin, farklı görüşlerin bir araya getirilerek tartışılmasını hedefliyor. Akademisyenlerin, yazarların ve aydınların katılımı ile gerçekleşen İktisatçılar Haftası’nın her yılı, İktisat Dergisi Özel Sayısı olarak basılıp geniş kitlelerle buluşuyor.