Türkiye’nin mühendis kızları İstanbul’da bir araya geldi

Duyuru ve Etkinlikler
Türkiye’nin mühendis kızları İstanbul’da bir araya geldi

Kadınların, iş hayatında daha etkin olması ve karar verici mekanizmalarda yer alması için geçen yıl başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi’ne seçilen öğrenciler İstanbul’da ilk kez bir araya geldi.

Türkiye’nin 18 farklı ilinden, 26 devlet üniversitesinde mühendislik eğitimi alan 40 öğrenci, İstanbul’a gelerek, danışmanları ile birlikte hem İstanbul’u gezdiler hem de sosyal sorumluluk ve gönüllük ile ilgili seminerlere katıldılar.

Öğrenciler aynı zamanda proje kapsamında yer alan kendi seçtikleri ve zaman ayırıp katıldıkları sosyal sorumluluk faaliyetlerini de diğer katılımcılara tanıttılar.


Limak Şirketler Grubu tarafından 2015 yılında başlatılan proje iki ayaktan oluşuyor.

limak1

 

İlk etapta halihazırda devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan 40 kız öğrenciye burs desteği veriliyor. Öğrencilere danışmanlık, staj imkanı,  projenin destekçilerinden Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile sosyal mühendislik eğitimi sağlanıyor.

İkinci etapta ise özellikle liselerde okuyan kızların mühendislik tercih etmeleri için özendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.