Eğitimin geleceği STEM’de

Toplum
Eğitimin geleceği STEM’de

Bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fischertecnik Türkiye Distribütörü Eduplay öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Özgün STEM Materyalleri” yarışması bu yıl 42 projenin katılımı ile gerçekleşti.

Eğitici oyuncak materyalleri ile hazırlanan projeler arasında güneşe göre yön çeviren evden, sensör ile açılan tek taraflı köprülere, kahve yapma makinasından, engelsiz sandalyeye kadar birçok icat yer aldı. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fischertecnik Türkiye Distribütörü Eduplay öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Özgün Stem Materyalleri” yarışmasında ortaokul ve lise öğrencileriyle okul öncesi öğretmenler kategorilerinde toplam 42 proje yer aldı. Projelerden ortaokul ve lise projelerinin birincileri danışman öğretmenleri ile birlikte Avrupa Bilim Müzeleri gezisine, okul öncesi öğretmenleri de okul müdürleri ile birlikte Avrupa gezisi kazandı.


Kazananlar;

Beyazşehir İMKB Ortaokulu’ndan Bengisu Şenbaş Günebakan Ev projesi ile ortaokul kategorisinde birini oldu.

Behice Yazgan Kız Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Şerife Zobu “Hidro Transport” projesi ile lise kategorisinde birinci oldu.

Şehit İsmail Uygun Anaokulundan Öğretmen Yasemin Gürüryılmaz “Çevre Dostu Akıllı Ev” projesi ve Fatma Muhittin Tatar Anaokulu Öğretmeni Nesrin Arslan okul öncesi kategorisinde birinci oldu.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan STEM Projesi pilot bölge seçilen Kayseri’de bu disiplinlerde çalışma yapan yetenekli öğrencileri tespit ederek, araştırma ve geliştirme sonuçlarına dayalı, çözüme yönelik icat yapabilen, inovasyona açık, tutarlı düşünen bireyler yetişmesine zemin hazırlıyor.  ABD, İngiltere, Kore, Rusya, Almanya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde eğitim modeli olarak yaygın şekilde kullanılan STEM modeli Türkiye’nin geleceğini belirleyecek.