Genç mucitler First Robotics Competition’da ödül kazandı

Öne Çıkanlar Toplum
Genç mucitler First Robotics Competition’da ödül kazandı

Teknolojiyi, matematiği, bilimi ve mühendisliği barındıran programları öğrencilere sunarak, bu alanlarda çözüm üretici bireyler olarak yetiştirmeyi planlayan “First Robotics Competition” 19-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.

19-21 Kasım tarihlerinde Ülker Arena Sports’da düzenlenen First Robotics Competition’da teknoloji meraklısı  lise öğrencilerin hazırladığı robotlar birbirleriyle yarıştı. Her yıl bir tema çerçevesinde yapılan robotlar; bu sene yerden topladıkları havuz simitlerini sahanın ortasında bulunan askıya asmaya çalıştı. Ayrıca maçın sonunda bonus puan alabilmek için müttefiklerinde bulunan takım robotlarını yerden 30 cm havaya kaldırma görevlerini de yaptı.

Türkiye’de bulunan liselerden toplamda 44 takımın katıldığı, dünyada liselerarası yapılan en prestijli robotik yarışması olan “First Robotics Competition”da ; İstanbul Bahçeşehir Anadolu Lisesi Takımı Adroit Androids “Robotik Performans Birinciliği”, “Duyarlı Profesyonellik” ve ”En İyi Takım Koçluğu” ödüllerini aldı. İzmir Güzelbahçe Fen ve Teknoloji Lisesi Takımı 4th Dimension “Mühendislikte Mükemmellik” ödülünü, Edirne Anadolu Lisesi Takımı Dectro “ En Yüksek Paun Yapan Takım Ödülü” nü kazandı.


Amerika’da yapılacak olan bölgesel yarışmalara başvuru ücreti olarak kullanmak üzere bu alanlarda ödül alan Adroit Androids-İstanbul Bahçeşehir Anadolu Lisesi Takımı “Veteran’s Full Amount – 5 bin USD” ödülü, Odrinias – Edirne Takımı “Rookies Half Amount ödülü 3 bin USD”– 4th Dimension – İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi “Rookies Full Amount 6 bin USD” para ödüllerinin sahibi oldular.

Dünya çapında ilgi gören, başta ABD olmak üzere bilim ve teknolojideki başarılarıyla öne çıkan ülkelerden takımların katıldığı First Robotics Competition dünyanın en prestijli turnuvası olarak kabul ediliyor.