Matematikçilerin Nobeli olarak bilenen ödül Yves Meyer’e

Fizik ve Uzay Öne Çıkanlar
Matematikçilerin Nobeli olarak bilenen ödül Yves Meyer’e

Fransız matematikçi, dünyanın en büyük matematik ödüllerinden birini kazandı. Meyer, iki kara deliğin birleşmesinden kaynaklanan yer çekimi dalgalarını tespit etmek için kullanılan dalgacık kuramının geliştirilmesindeki önemli katkısıyla biliniyor.

Fransa'nın en prestijli yüksek okullarından École Normale Supérieure Paris-Saclay’de matematik profesörü olan Yves Meyer, Norveç Bilimler Akademisi ve Edebiyat Akademisi Abel Ödülünü kazandı. Ödül Meyer’e, 6 milyon Norveç kronu (710 bin dolar) ile birlikte 23 Mayıs tarihinde Norveç Kralı Harald V tarafından verilecek.

Dalgacıklar, sismograf veya kalp dalgası monitöründe görünen sivri uçlara benzeyen matematiksel işlemlerdir. Dalgacıklar matematiksel olarak bilinmeyen başka bir sinyalle birleştirildiğinde (örneğin ses dalgacıkları ile görüntü sinyalleri birleşimi), bilinmeyen sinyalden bilgi elde etmek için kullanılabiliyor. Dalgacıklar, aynı zamanda JPEG gibi görüntü formatlarını sıkıştırmak da dahil olmak üzere sinyal işlemede yaygın olarak kullanılıyor.


Dalgacıklar 1980’lerin başında zaten bulunmuş olsa da Meyer'in çalışmaları bilim adamlarına, benzersiz dalgacık dönüşümleri yaratmalarında ilham kaynağı oldu.

Meyer, Abel ödülünü kazandığını öğrendikten sonra yaptığı açıklamada "Profesyonel hayatım boyunca, takıntılı bir şekilde sınırları aşmaya çalıştım" dedi.

Abel Ödülü nedir?

Norveç Kralı tarafından her yıl bir ya da daha fazla matematikçiye verilen uluslararası ödül. Ödül adını Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel'den almıştır. Çoğu zaman "matematikçilerin Nobel'i" olarak anılan Abel Ödülü, matematik alanındaki en prestijli ödüllerden biridir.