Otonom araçların maliyetini azaltacak adım

Öne Çıkanlar Teknoyaşam
Otonom araçların maliyetini azaltacak adım

“Light” ve “radar” kelimelerinin bir kombinasyonu olan LiDAR, gerçek zamanlı haritalama için bazı sürücüsüz otomobil şirketleri arasında popüler bir sensör teknolojisi haline geldi. Bu teknoloji, otonom araçların birçok kişiye erişmesine engel olacak kadar pahalıydı. Ama şimdi o kadar ucuzluyor ki LiDAR sensör teknolojisini otonom araçlara dahil etmemek mantık dışı hale geliyor.

Autoevolution’a göre, Çinli elektrikli bileşen üreticisi Huawei, 100 dolardan daha ucuza mal olabilecek çok daha ucuz bir LiDAR sensörü üzerinde çalışıyor. Şirket, LiDAR sensörleri dahil olmak üzere otomotiv pazarına teknoloji üretmek üzere yakın zamanda 10.000 kişiyi istihdam eden bir Ar-Ge departmanı kurdu. Bu atılım, sensörleri şu ankinden beş kat daha ucuz hale getirebilir. Zira mevcut LiDAR sensörleri, parça başına 500 dolardan fazla maliyete sahip. Bu ucuzluk da otonom araçların daha ucuza ve daha çok kişiye ulaşacağı anlamına gelebilir.

Tesla gibi şirketler, daha pahalı oldukları ve stereo kamera kurulumlarından daha etkili olmadığına inandıkları için arabalarına LiDAR sistemleri eklemekten çekiniyor. Yine de Tesla, kameralarının etkinliğini doğrulamak için LiDAR’ı kullanıyor. Bununla birlikte Waymo, Uber ve Yandex gibi şirketler, kendi kendine giden (otonom) araçlarındaki sensör düzenlemelerinin temel bir parçası olarak bir kamera ve LiDAR kombinasyonuna güveniyor.


Konunun uzmanlarına göre LiDAR, sürücüsüz sistemlerin etkinliği açısından o kadar değerli ki Waymo’nun Uber’e, "ticari sırları çalma" suçuyla açtığı davanın odak noktasındaydı. Bu arada Huawei, 100 doların altındaki fiyat aralığını hedefleyen tek şirket değil. Uzman LiDAR geliştiricisi Velodyne, bu yılın başlarında piyasaya çıkmaya hazır 100 dolarlık bir sensöre sahip olduğunu açıklamıştı.

Kaynak:

https://thenextweb.com/shift/2020/08/24/lidar-is-getting-so-cheap-itd-be-madness-not-to-use-it-in-self-driving-cars/