Saç dökülmesinin sebebi testosteron değilmiş

Öne Çıkanlar
Saç dökülmesinin sebebi testosteron değilmiş

Erkeklerdeki saç dökülmesinin kesin sebebi hâlâ bilinmiyor ama Almanya’da, şimdiye dek bu konuda gerçekleştirilen en kapsamlı araştırmayla bu tez artık çürütülmüş oldu.

Araştırmaya katılan 373 erkeğin verileri, saç dökülmesi ve testosteron veya androstendion gibi cinsellik hormonları arasında bir ilişkiye ortaya koymamış. İnceleme çok daha az katılımcıyla gerçekleştirilen klinik araştırmaların sonuçlarını da tamamlamış oldu. Erkeklerde görülen saç dökülmesine neyin sebep olduğu bilinmiyor, ki bu da tedavi için niçin çok az etki maddesinin bulunduğunu ve bir kısmının da niçin çok fazla yan etki gösterdiğini açıklıyor.

Öyle görülüyor ki bu konuda ileride çok daha yoğun bir şekilde araştırılacaktır. Ne saç sıklığının ne de saç büyümesinin doğrudan doğruya testosteron ile ilişkili olmaması nedeniyle alternatif açıklamalar tartışılmaya başlandı. Genetik faktörler dışında yeni bilgilere göre testosteron hormonunun bir bozunum ürünü olan Dihydrotestosteron (DHT) hormonu ve doku hormonu prostaglandin D2’nin de sorumlu olabileceği düşünülüyor.


Testosteron en önemli erkeklik hormonudur ve en çok da erbezlerinde üretilir. Fakat aynı hormon çok düşük miktarda da olsa kadınlarda da bulunur. Testosteron kadınlarda böbreküstü bezlerinde üretilir. Erkeklerde düşük testosteron değeri feminizasyon bozukluğuna yol açabilir. Bu erkeklerde kadınsı özellikler gelişebilir. Ancak testosterona bağlı metabolizma bozuklukları sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülebilmektedir.

Kaynak