Tatlı krizleriyle baş edebilmenin 8 yolu

Öne Çıkanlar Sağlık
Tatlı krizleriyle baş edebilmenin 8 yolu

* Kafein tüketimini kısıtlayın. Ontario Guelph Üniversitesi beslenme uzmanları, kafeinin kandaki glükoz düzeylerini %24 oranında arttırdığını gösterdi. Doğal olarak, kan şekerinde yeniden bir düşüş olduğunda beden tatlı krizine girmeye başlıyor.

* Bedeni susuz bırakmayın. Beden susuz kaldığında genellikle tatlı yiyecekler tüketme arzusu da artar. Bu arzuya boyun eğip tatlı yemek yerine, su içmek çok daha yararlı olur. Kan akışında gerekli miktarda basıncın sağlanması için bedenin suya gereksinimi vardır. Su içmek tatlı krizini bastırmakla kalmayıp, bedenin işlevini gerektiği biçimde yerine getirmesine de yardımcı olur.

* Egzersiz yapın. Egzersiz bedene oksijen sağladığı gibi, insanlarda rahatlama duygusu yaratan ve halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen, endorfin hormonu düzeylerinin artmasına da neden olur.


* Uykunuza özen gösterin. Görünüşe bakılırsa, uyku her derde deva. Britanya Leicester Üniversitesi uzmanları 2008 yılında daha sağlıklı bir uykunun kişiye, söz gelimi çikolataya duyulan o şiddetli arzunun bastırılmasına yardımcı olacak gücü sağlayabileceğini gösterir. Özellikle de, ziyafet sofralarının kurulduğu bayram öncelerinde her zamankinden en az yarım saat önce yatmaya özen gösterin.

* Üzerlerinde “yağsız” ya da “az yağlı” etiketleri bulunan yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler genellikle yağlı karşıtlarından çok daha fazla şeker içerir, çünkü yağ yokluğunda yitirilen tadın boşluğu şekerle kapatılmaya çalışılır.

* Meyveler ve tatlı sebzelerle beslenin. Tatlı yeme arzusunun üstesinden gelemiyorsanız, şekerli ama sağlıklı bir şeyler yiyin. Meyve ve sebzeler, şekerleme ve keklerin yerini doldurabilecek çok daha sağlıklı seçeneklerdir.

* Doğal tatlandırıcılardan yararlanın. Tatlıya gereksinim duyduğunuzda, bu gereksinmenizi kahverengi pirinç şurubu, hurma şekeri ve stevya (şekerotu) gibi doğal besinlerle karşılayın. Bu tür besinler aşırı bir kalori alımına yol açmadan tatlı krizini bastırmanıza yardımcı olur.

* Yaşamın tadını çıkartmaya çalışın. Kendinizi mutlu ve güçlü hissettiğinizde tatlılar da bir olasılıkla o eski çekiciliğini yitirecektir. Yaşamdan tat aldığınızda, başka tatlandırıcılara gerek duymazsınız.