Yazarımız Doğan Kuban’a Cumhurbaşkanlığı mimarlık büyük ödülü

Öne Çıkanlar

Her hafta HBT dergisinde yazan Prof. Dr. Doğan Kuban hocaya mimarlık alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü verildi. Yıllarca, önce Cumhuriyet gazetesinde, Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisinde ve kurulduğundan beri Herkese Bilim Teknoloji dergisinde haftalık yazıları yayımlanan Kuban hoca, ödülü toplumu bölmemek adına kabul ettiğini belirtti.

Cumhuriyet gazetesinde Öznur Oğraş Çolak’a bir açıklama yapan Kuban, “Bu ödül Cumhurbaşkanlığı tarafından veriliyor. İster beğenilsin, ister beğenilmesin hatta Cumhurbaşkanı bir taraf olsa dahi devletin temsilcisidir. Toplumu ikiye bölmemek adına ödülü kabul ediyorum. En aşağıdan en yukarıya tüm halkı kabul etmezsek, eşit davranmazsak toplumu ikiye bölmüş oluruz. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Cumhuriyetin de temsilcisidir. Ben bugüne kadar yaklaşık 50 kitap yazmışım, dünyanın her yerinde sayısız konferanslar vermişim. Dolayısıyla bu ödülü almam beni şaşırtmadı” dedi.

Devrim Erbil (resim) ve MFÖ (müzik) gibi alanında usta kişilerin ödül aldığı Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri’nde sinema dalında ise dini filmleriyle dikkat çeken Mesut Uçakan değer görüldü.