Jana Revedin MSGSÜ’de konferans verecek

Duyuru ve Etkinlikler

Paris’teki École spéciale d’architecture ve Lyon’daki École nationale supérieure d’architecture mimarlık ve şehircilik kürsülerinde ders veren, LAURE araştırma laboratuvarı “Çevre, şehir, toplum” (CNRS) üyesi ve UNESCO’ya bağlı UIA Eğitim ve Araştırma Komitesi delegesi Prof. Dr. Jana Revedin, 62. Yunus Aran Konferansı'nın konuğu olacak.

Revedin, reformist Alman mimarlık ve tasarım okulu Bauhaus’un yüzüncü yılına ithafen yapacağı konuşmada, mimarlık düşüncesinin Beaux-Arts’tan erken Modern’e geçiş dönemi ile bugününe odaklanacak. Yunus Aran Birlikteliği’nin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliğiyle düzenlediği konferans Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu’nda, 9 Nisan Salı günü saat 14.30’da İngilizce olarak verilecek. Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu konferansta eş zamanlı çeviri olacak.

Konuşma özeti:


Prof. Dr. Jana Revedin, reformist Alman mimarlık ve tasarım okulu Bauhaus’un yüzüncü yılına ithafen yapacağı bu konuşmada, mimarlık düşüncesinin Beaux-Arts’tan erken Modern’e geçiş dönemi ile bugününe; mesleğin politik, kültürel, sosyal ve ekolojik paradigma değişimlerine ve bu iki dönem arasındaki paralelliklere odaklanacak. Revedin, Modern hareketin reformcu köklerine değinerek, Walter Gropius’un Bauhaus okulunun eğitim hedefleri ve bu hedeflerle gelişen sürdürülebilir mimarlık ve kentsel tasarım yaklaşımının çağdaş eğitim modellerine evriliş hikayesini dinleyicilerle paylaşacak.

CIAM’dan bugüne, ekolojik kriterlerin ve kentleşme prensiplerinin değişiminden, Beaux-Arts eğitim modelinin yerini alarak güncelliğini hala koruyan disiplinlerarası eğitim yaklaşımlarının günümüzdeki karşılıklarından yola çıkarak çağdaş kentin kolektif dönüşümünü katılımcı deneyimsel süreçlere dayalı bir “açık-üretim” morfolojisi temeline dayandırdığı özgün “kökleri yaygın tasarım” kuramını paylaşacak olan konuşmacı, böylece içinde bulunduğumuz antroposen çağın bilimsel yeniliklerini ve zanaat/endüstriyel üretimi birlikte ele alan güncel üretim modelinin dinamiklerini kavrayışımıza ışık tutacak.

Prof. Dr. Jana Revedin

Almanya’nın Konstanz kentinde doğan mimar, teorisyen ve yazar Jana Revedin, Politecnico di Milano Üniversitesi'nden mezun olmuş, mimarlık ve şehircilik doktorasını IUAV Venedik Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Paris’teki École spéciale d’architecture ve Lyon’daki École nationale supérieure d’architecture okullarında mimarlık ve şehircilik kürsülerinde dersler veren Revedin, LAURE araştırma laboratuvarı “Çevre, şehir, toplum” (CNRS) üyesi ve UNESCO’ya bağlı UIA Eğitim ve Araştırma Komitesi delegesidir.

Geliştirdiği özgün “radicant” tasarım kuramına referansla ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları ile ilişkilenen pek çok önemli araştırmaya imza atan Revedin’in başarıları arasında, 2013 yılında “Alman reform hareketi olarak Bauhaus’un ahlaki ve sosyopolitik kökenleri” çalışmasıyla aldığı AESOP Prize for Teaching Excellence Ödülü ve 2014 yılında aldığı UN Habitat tarafından düzenlenen uluslararası Revitalization of Mass Housing Ödülü sayılabilir. 2014 yılında Chevalier des Arts et lettres nişanına layık görülen Revedin’in yürüttüğü doktora araştırması 2016’da Fransız Mimarlık Akademisi tarafından verilen madalya ile onurlandırılmış ve aynı ödüle 2017 yılında da yeniden aday gösterilmiştir. Revedin, Gropius’un ikinci eşi ve Bauhaus hareketinin önemli figürlerinden olan gazeteci ve yazar Ise Frank’ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı, “Jeder hier nennt mich Frau Bauhaus” yayını (2019) ile Grimme Ödülü ve Leipzig Kitap Fuarı Ödülü’ne aday gösterilmiştir.