Bilimin ufkunda ne gözüküyor? Ve: Yasaklar, bilimle birlikte geleceği de boğar…

Editör ne diyor?

Bu hafta bilimin özellikle tıp alanında açtığı yepyeni bir ufku önünüze getiriyoruz. Akıllı sistemlerle donatılmış mikro robotlar. Bedenimizde olan bitenleri net olarak görecek ve haber verecek, hastalıkları teşhis edecek, insanların ulaşamadığı yerlerde gözlem yapacak, bütün bunların ötesinde başka alanlarda da insanın minik gözü kulağı olacak mikro robotlar. Boyutları 1 milimetreden birkaç santime kadar değişiyor...

Ve bu işlerin önde gelen uzmanlarından, Boğaziçi mezunu, ABD’de uzmanlaşmış ve başarılı çalışmalara imza atmış bir Türk, Prof. Metin Sitti ve çalışmalarını okuyacaksınız. Sitti, Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü ve Robotik Enstitüsü’nde profesör iken, aldığı davet ile aynı zamanda Almanların ünlü bilim kurumu Max-Planck Zeki Sistemler Enstitüsü direktörlüğüne de soyundu. İlk Türk direktör.

Reyhan Oksay arkadaşımız bu mikro robotlar konusuna bir giriş yapıyor ve Metin Sitti ile söyleşiyi yazıyor. Çok ilginç bir sohbet, mikro robotlar konusunda bilimin neleri hedeflediğini öğreniyoruz. Ayrıca Sitti’nin son projesini de göreceksiniz: En ulaşılmaz bölgelere girebilen kapsüller, hedefteki bölgeye gerekli ilacı salgılayabiliyor. Hatta mide içinde birkaç gün kalarak mide iltihaplarını veya tümörleri tedavi edebiliyor.


Koç ve Boğaziçi Üniversitesi’nde değişik gruplarla işbirliği yapmaya hazırlanıyor Sitti. Bir soru üzerine akademik özgürlüğün önemini vurguluyor ve “üniversiteler finansal ve politik olarak ne kadar bağımsızlar” sorusunu gündeme taşıyor. Bilim özgürlüğü olmadan bilim mi olur!

Evet, akademik özgürlük! Çok az, vakıf üniversitemizde var, var olan bir kaç devlet üniversitemiz de siyasal denetim altında. Akademik özgürlük için şunu söyleyebiliriz: Geldinse kapıya üç kez vur!

Avrupa Uygarlığı ve İslam

Hızla sağlığına kavuşmakta olan Doğan Kuban hocanın Avrupa uygarlığı ve İslam konulu başlığı, İslam dünyasının çağdaşlık ve uygarlık ilintili olarak gerçekçi bir panoramasını çiziyor. Mutlaka okunmalı, makalede son sözü: “Temelsiz övünmeler uygar bir toplum olduğumuzu kanıtlamaz, fakat ona ulaşmamızı engeller.”

Bu bağlamda, Prof. Mehmet Özel, güncel tartışma konusu olan Evrim ile ilgili, İslam’ın Altın Çağı diye nitelendirilen dönemde Evrim üzerine filiz veren düşüncelerden bazılarını özetliyor. Kuban hocanın yazısıyla birlikte okunmalı.

Ali Akurgal ortaya attığı enerji dengesinin sağlanması ile ilgili ilginç çözümü, bu “Basit Güzeldir” başlığı ile sürdürüyor. Bu kez Buffalo Üniversitesi’nden evrim antropoloğu Ömer Gökçümen, yaptığı bir genetik araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı ve henüz bilinmeyen bir insan türünün varlığını gösterdi. İlgiyle okuyacaksınız. Bilim ve beslenme sayfamızda brokolinin yararları konusundaki yazımızı, “Bizden Sonra Dünya” köşesinde bu kez geçmişin bitki ve hayvanlarını günümüze taşıyan fosiller konusunu; “Bilge Nedir?” köşemizde hayvanlar nasıl biliyor ilginç konusunu sunuyoruz.

Hala ısrarla 3,5 TL’de kalacağız!

Ve hafta boyunca okuyacağınız dünyayı izleyeceğiniz, öğreneceğiniz, yeni düşünce ve bakışlarla karşılaşacağınız dolu bir dergi. Unutmayın, dünya bilimin üzerinde kuruluyor ve HBT ile biz de karınca kararınca ülkeyi inşa etmeye soyunduk. İstanbul’da Perşembe, Türkiye genelinde Cuma gününden itibaren HBT ile beyin besleme zamanı...

Yayacağız, çoğalacağız. Ve 3,5 TL fiyatını artırmama kararındayız!

***

BAŞVURU BEKLİYORUZ!

20 gencimize daha 1 yıl ücretsiz dijital abonelik

HBT okurları ve yazarlarının başlattığı, gençlerin HBT ile tanışmasını, buluşmasını, bu yolla bilim ve teknoloji dünyasıyla birleşmesini ve bütünleşmesini amaçlayan Gençlere Dijital Abonelik Bursu kampanyasına iki okurumuz 10’ar abonelik bursu ile katıldılar. Okurumuz Ayla Çınaroğlu 10 gence, kurumsal olarak Atıl Aydınlatma da 10 gence, bir yıllık HBT Dijital Abonelik Bursu ile destek oluyor.

Bu sayede 20 genç daha aramıza katılacak. Ayla Çınaroğlu’na ve Atıl Aydınlatma’ya çok teşekkür ederiz...

Liseli ve üniversiteli gençler, başvurularınızı bekliyoruz! HBT sizlerle tanışmaktan mutlu olacak!

Başvuru için: [email protected]