Hoşgeldin HBT Dergi! Okura ilk rapor!

Editör ne diyor?

Herkese Bilim Teknoloji portalı 15 gün önceden koştu. Arkadaki itici gücünün hazırlanmakta olan dergi olduğu bilinciyle. Dünden beri de basılı dergi olarak piyasadayız. Tatlı bir heyecanın yanı sıra biraz endişe de vardı tabii: Acaba “okur beğenecek mi”den tutun “acaba umulan satışa ulaşacak mı”ya kadar uzanan sorularla geçen iki gün.

Ve bir karmaşa: Dergi pek çok yerde yok! Okur telefonları gün boyu susmadı. E-postalarla yakınmalar, tebrikler, alkışlar sürdü.

Derginin, geçmiş 30 yıl için oluşan tiryakilerinden, dostlardan, tanıdıklardan gelen mesajlar, raporlar, bilgiler, gözlemler ve gönüllü müfettişlikler: Nerelerde yok, hangi bayiler paketi hiç açmamış ve tezgahın altına atmış. Kimler, yok öyle bir şey demiş de ısrarlar üzerine aramış bulmuş ve haaa bu mu demiş... Bazıları, bir küçük paket vardı açmamıştım ama şimdi de bulamam diye okuru başından savmaya kalkışmış. Taa Bodrum’dan, Kuşadası’ndan, Eskişehir’den, Ankara’dan...


Gönüllü müfettiş raporları!

Bir örnek vereyim gönüllü müfettişliklere, Emel Hanım'dan:

HBT'yi çok beğendim, Orhan Bey. Bugün öğle üzeri Üsküdardaki gazete bayiinden (1) HBT aldım. Görevli 8 adet geldi, iki adet satıldı dedi. HBT büfe içinden, soranlara veriliyor. Ortada değil. Saat 16.00 civarı Eminönü - Kadıköy İskele gazete büfecisinden (1) HBT aldım. 3 adet geldi geldi, 2 adet kaldı dedi. Dün Çengelköy Migros'a gelmemişti. Dağıtım konusunda kendi çapımda aldığım bilgilerdir. Dergi çok iyi hazırlanmış. Uzun süre yaşamasını diliyorum. Size ve emek veren ekibe iyi dileklerimi sunarım..”

Sevgili Emel Hanım! Sağ olun hep birlikte uzun yaşayalım. Sizler var oldukça, bizlerin, derginin, yayınların da anlam kazandığının bilincindeyiz!

Daha ne raporlar! Neyse geri kalanları dergiye bırakalım ve dağıtımın zamanla oturacağını umut edelim. Zincir mağazalar Migros, Carrefour, D&R, Kipa-Tansaş gibilere, bizim için önemli üstelik Euro üzerinden ilk giriş ücretleri bile ödeyerek, ikisinden sağ olsunlar indirim destekleri de alarak raflarında yer aldık. Remzi, Nezih gibi daha pek çok kitabevinde de varız. Dağıtım ne pahalı şey! Baskının yanında iki-üç misli pahalı!

Satış yerlerinin listesini yayınlayacağız!

Bütün bunlara rağmen, aksamalar, dergi ile okurun buluşamayacağı yerler hep olacak. Bazen derginin olduğu yerde okur, okurun olduğu yerde de dergi olmayacak. Bu iş böyle! Umalım ki, okur dergi buluşması en çok gerçekleşsin. Bu arada, derginin tüm satış yerlerinin de listesini istedik, listeyi portala koyup okurun daha rahat dergiyi bulmasına yardımcı olacağız.

Okurun bulunduğu her bayide derginin bulunamayacağının bilincindeyiz. Bu durumlarda okurumuz daha büyük çaba gösterecek.. Bayiinden talep ederek, hatta parasını peşin verip her hafta getirtenler de var.

Dijital abonelik artıyor

Portalımızdan dijital abone olanlar da giderek artıyor. Bunu da sizlere duyuralım ve önerelim! Kredi kartı ile ödeme, havale seçeneği, döviz hesaplarına ödeme.. hepsi var.

Gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Bize güç verdi! Türkiye çapında ne kadar kök saldığımızı anladık. Bu ilgiye hep layık olmaya çalışacağız. Şunu net gördük: Bilim, bilimsel düşünce, bilim olayları, eleştirel bakış, dünyayı bilim penceresinden görme isteği çok büyük.

Gerçek mirasçılarız!

Büyük öğretmen Atatürk, “akıl ve bilimin rehberliğini kabul edenlerimanevi mirasçısı olarak ilan etmemiş miydi! Bizler Mustafa Kemal’in gerçek mirasçılarıyız! Niçin bu ilgiye şaşalım ki! Bütünleşeceğiz ve çoğalacağız!

Bu yayınlar on binlerce satıp yüzbinlere ulaşsın, gelecek bize umut versin!

Şunu son olarak vurgulayalım: Dergimiz içeriği ile portalda yayınladıklarımız tamamen farklı. Şüphesiz portala girdiğimiz acil bilimsel gelişmelerden, daha geniş ve ayrıntılı olarak dergimizde de yer alacaklar olacak, bu kaçınılmaz.

Hepinize derin sevgiler.. Bu kucaklaşmaya ihtiyacımız vardı!