İlginç Bilimsel Toplantı

Editör ne diyor?

Geçen hafta İstanbul ilginç bir bilimsel toplantıya sahne oldu. Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü ile ilgili toplantı İstanbul’da yapıldı ve ödüller de  açıklandı. 100 bin TL’lik Bilim Ödülü’nü de ABD’de araştırmalar yapan bir genç bilim insanı Dr. Kıvanç Birsoy aldı. Birsoy ve arkadaşları, önemli bir çalışmanın içindeler: farklı kanser türlerinin besinlerle ilişkilerini gösteren bir DNA-Barkodlama Teknolojisi’ni geliştirmekteler. Umut, kansere karşı savaşta ekonomik ve süreklilik getirecek bir tedavi yönteminin uygulanmasını sağlamak. Ödülü de 2012 Kimya Nobel Ödülü sahibi, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde moleküler ve hücresel fizyoloji öğretim üyesi Brian Kobilka’dan (*) aldı. Kobilka Nobel ödülüne konu olan çalışmaları hakkında bilimsel bir sunum gerçekleştirdi.

Biliyorsunuz, Ülker’ler, Harvard Üniversitesi'nde Gökhan Hotamışlıgil’in yönetimindeki laboratuvara önemli bir katkı ile 10 yıl sponsor oldu ve “Genetik ve Kompleks Hastalıklar Laboratuvarı” adına Sabrı Ülker Merkezi eklendi. Burada şişmanlık, diyabet ve bunlara bağlı hastalıklar, kompleks hastalıklar araştırılıyor. Ülker’in yöneticisi Ali Ülker, Türkiye’de sağlıklı beslenme konusundaki faaliyetlerinden de örnekler verdi.

ulker_resim


Üstteki fotoğraf: Ali Ülker, Kıvanç Birsoy ve Brian Kobilka

Gökhan Hotamışlıgil, Merkez’in 2015 bilimsel faaliyetlerinden örnekler verdi. Amaçlarının besinlerle alınan maddeler ile hastalıklar arasındaki ilişkilerini ortaya çıkarmak ve böylece koruyucu ve tedavi edici yöntemler geliştirmek olduğunu vurguladı. Laboratuvarında yapılan araştırmaları sıraladı. Hotamışlıgil’in laboratuvarından çok sayıda Türk araştırmacı da etkinliğe katıldı.

Evet, bilim henüz kanserde beslenmenin rolünü tam ortaya çıkarabilmiş değil.

(*) “Vücudumuzda milyarlarca hücre arasındaki etkileşimin oluşturduğu bir sistemdir. Her hücre sahip olduğu minik alıcılar ile çevresini algılar; böylece yeni koşullara uyum sağlar. İşte 2012 Nobel Kimya Ödülü bu alıcıların önemli bir ailesi olan G-proteini alıcılarının işleyişini ortaya çıkartan çalışmaları nedeniyle Robert Lefkowitz ve Brian Kobilka’ya verildi.”