Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerinden bir ilk: Sanal Öğrenci Kongresi

Duyuru ve Etkinlikler Öne Çıkanlar Sağlık Yaşam Bilimleri
Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerinden bir ilk: Sanal Öğrenci Kongresi

Koronavirüs salgını, birçok etkinlikte olduğu gibi kongrelerin yapılış şeklini de değiştiriyor. Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri de bir ilke imza atarak öğrenci kongrelerini sanal ortam üzerinden yapıyor. 11-12 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek sanal kongre, öğrenciler ile sektörün önde gelenlerini bir araya getiriyor. Gıdadaki son durumdan haberdar olmak isteyen herkes, sadece formu doldurarak ücretsiz olarak katılabiliyor.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri, “Yeni Normal” sürecine adaptasyon sağlayabilmek için pandeminin akademik araştırma ve yayınlarda yarattığı engelleri ortadan kaldırmak ve bundan sonraki süreçte hayatımızın bir parçası haline gelecek çevimiçi (online) etkinliklerin kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla 1. Sanal Öğrenci Kongresi düzenliyor.

Kongrenin en önemli amaçlarından biri, insan sağlığı açısından kritik öneme sahip gıda meselesinin akademik açıdan incelenmesiyle edinilen bilgilerin, internet erişimi olan herkese ulaşabilmesi. Yani birçok kongrenin aksine bu etkinlik, bölüm, fakülte, okul ya da meslek farkı gözetmeksizin herkese ücretsiz olacak. Ayrıca tüm katılımcılara “katılım belgesi” ve bazı sürprizlerle hoş hatıralar bırakmayı planlıyorlar.


Kongre, bilimsel yayınlardan teknik konulara kadar sürecin her aşamasında öğrencilerin yer almasını sağlayarak sektörde yer almaya aday bireylerin yeteneklerini geliştirme ve onları kariyerlerine hazırlama fırsatı da sunuyor. Kongre ayrıca sunum yapan öğrencilere iş/staj imkanı sağlamak ve genel anlamda sektör-öğrenci buluşmasını bu platformda gerçekleştirerek sanal ortamdan gerçek işbirlikleri yaratma amacı da güdüyor.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerinin düzenlediği bu kongre, Türkiye'deki ilk sanal öğrenci kongresi olma özelliği taşıyor.

ABD ve Türkiye’den dört gıda mühendisini konuk ettiler

Öğrenciler bu kongre için sıkı çalışıyor. İlk sanal kongrenin tanıtımı için Instagram üzerinden “Kariyer Sohbetleri” düzenleyerek gıdanın her alanından insanları, deneyimlerini paylaşmak üzere misafir edip hem öğrencilere yol göstermelerini sağlıyor hem de alanlarındaki son gelişmelerden haberdar ediyorlar. Bugüne kadar ABD’den Türkiye’ye dört önemli ismi yayınlarına konuk ettiler.

Zoom’da gerçekleşecek 1. Sanal Öğrenci Kongre sırasında da deneyimli isimlerin paylaşımları devam edecek. Bununla birlikte kongrenin sonunda bildirilerin yayına dönecek olması da büyük önem taşıyor. Bu sebeple kongreye bildiri sunmak isteyen lisans, yüksek lisans öğrencileri ve yeni mezunların, sunmak istedikleri proje ve çalışmalarına yönelik bildirileri, e-posta aracılığıyla göndermesi gerekiyor. Bildiri özetlerinin gönderimi için son tarihin 15 Ağustos, tam metin gönderimi için son tarihin ise 25 Ağustos olduğunu da hatırlatalım.

Peki ama kimler bildiri gönderebiliyor? Gıdanın her alanı diyebiliriz. Spesifik olarak alt dallar vermek gerekirse de gıda bilimi ve kimyası, gıda teknolojileri, beslenme ve diyetetik, gastronomi ve mutfak sanatları ile gıda güvenliği alanlarında çalışan herkes bildiri gönderebiliyor.

Katılımcı olarak izlemek içinse böyle bir koşul yok. Gıdadan haberdar olmak isteyen herkes ücretsiz katılabiliyor.

Bilgi için: https://www.instagram.com/sanalogrencikongresi/

Bildiri formu göndermek ve katılım için: https://forms.gle/gbvftCrDSHQqHY7i7