Genç bilim insanları ödüllendirildi

Öne Çıkanlar Toplum
Genç bilim insanları ödüllendirildi

Bilim Kahramanları Derneği (BKD) tarafından her yıl farklı üniversitelerin rektörlerinin işbirliğiyle gerçekleşen, “Genç Bilim İnsanı Ödülleri”nin altıncısı Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle 15 Mayıs Salı günü verildi.

Temel Bilimler ve Mühendislik alanlarına katkıda bulunan, 38 yaşın altında 109 başvuru arasından, Dumlupınar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Şen, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Yrd. Doç. Dr. Hasan Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mohammed Reza Nofar ve Pamukkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Necip Atar, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tolga Çukur “2017 Yılının Genç Bilim İnsanı Ödülleri’”ni kazanan isimler oldular.

Ödüllerin bu yıl ev sahipliğini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek üstlendiler.


Seçici Kurul’da ise; TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emrah Kılıç ve Doç. Dr. Muhammed Fatih Demirci; Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Prof. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nergis Arsu, Prof. Dr. Haydar Livatyalı,  Prof. Dr. Vasfi Emre Ömürlü yer aldı.

Ödül töreninde konuşan BKD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bilimin, toplumsal yaşamın odağında olduğu bir dünya vizyonu ile yola çıktık. Seçici kurul genç bilim insanlarımızın başarılarını bilime, bilimin yayılmasına ve bilimin toplumun yararına kullanılmasına katkı kriterleri üzerinden değerlendirdi” sözleriyle meslektaşlarını kutladı.

Ödül kazananların çalışma alanları

Yrd. Doç. Dr. Fatih Şen (Kütahya Dumlupınar Üniversitesi)

Dr. Şen özellikle, kanser hücrelerinin erken teşhisine imkân verecek DNA esaslı biyoalgılayıcılar üzerindeki çalışmaları ve nanokatölizator üretimi çalışmaları ile ödüle değer görüldü.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Şahin (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

Dr. Şahin, malzeme biliminde sanal ortam ve laboratuvar evresini, bu iki evreyi araştırma grubunda birleştirebilmiş ender bilim insanlarından. Dr. Şahin ve ekibi bir yandan nanometre boyutundaki yeni olası malzemelerin tasarımını yaparken bir yandan da bu tasarımları laboratuvarlarında deneysel olarak oluşturmaya çalışmaları ile ödüle değer görüldü.

Yrd. Doç. Dr. Mohammed Reza Nofar (İstanbul Teknik Üniversitesi)

Dr. Nofar, mısır nişastasından veya şeker kamışından geri dönüşümlü süper hafif plastikle bilimi endüstriye aktardığı için ödüle değer görüldü.

Doç. Dr. Necip Atar  (Pamukkale Üniversitesi)

Dr. Atar nanoteknolojik arıtma alanında öne çıkan çalışmalarıyla ödüle değer görüldü. Dr. Atar, bor arıtma teknolojilerinden, çimento kimyasına, nanoparçacıkların nanoalgılıyıcılarda kullanılmak üzere üretiminden, tek katmanlı karbon yapılarının (grafen ve grafen oksit) yakıt pillerinde kullanımına kadar geniş bir yelpazede araştırmalar yapmaktadır.

Doç. Dr. Tolga Çukur (Bilkent Üniversitesi)

Dr. Çukur, sinirbilim alanında yeni görüntüleme teknikleri ile erken teşhis imkânı sağlaması dolayısıyla ödüle değer görüldü. Çukur’un geliştirdiği manyetik rezonans kullanarak biyomedikal görüntüleme teknikleri, canlı dokuda daha önce görüntülenemeyen birçok alt bölgenin incelenmesini mümkün kılmış, mevcut benzer görüntüleme tekniklerine kıyasla tarama hızında 10 kat, görüntü çözünürlüğünde 4 kat ve doku kontrastında ise 100 kata kadar ulaşan iyileştirme sağlamıştır. Dr. Çukur’un buluşları MR üreticileri tarafından, uygulamaya aktarılmıştır.

Ayrıca, Doç. Dr. Çukur'un geliştirdiği teknikler dikkat eksikliği bozukluğu, Alzheimer, demans ve otizm gibi sinir ağlarındaki işlevsel bozukluklara dayalı hastalıkların erken tanısı ve tedavi takibini mümkün kılacaktır.

http://www.bilimkahramanlari.org/tr