Köpekler de sevinç gözyaşı döküyor

Öne Çıkanlar Yaşam Bilimleri
Köpekler de sevinç gözyaşı döküyor

İnsan ve köpek arasında çok özel ilişkiler yaşanıyor. Bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğu köpeklerin gözlerinden bile okunabiliyor. Japon bilim insanlarının son bir araştırmasına göre köpekler sevinçten ağlıyorlar.

Azabu Üniversitesi’nde Takefumi Kikusui yönetiminde çalışan ekip, köpekler ayrılıktan sonra sahiplerini yeniden gördüklerinde sevinç gözyaşı döktüklerini buldu. Köpeklerin de aşırı duygusallaşarak ağlayıp, ağlamadıklarını öğrenmek isteyen araştırmacılar, köpeklerin pozitif duygulara bağlı gözyaşı döktüklerini fark etmişler. Burada olasılıkla oksitoksin olarak bilinen hormon önemli bir rol oynamakta.

Kikusui bunu iki Pudel cinsi köpeğinin yavrusunu doğurmasından sonra fark etti. Yavrularını emziren köpeğin yüzünde bir değişlik oldu ve gözlerinde yaş belirdi diyor araştırmacı. Bu da oksitoksinin gözyaşı sıvısını güçlendirebileceği fikrine götürmüş Kikusui’i. Beyinde üretilen söz konusu hormon, doğumda olduğu gibi insanların birlikte yaşamalarında da önemli bir rol oynuyor. Sancıları ortaya çıkarıyor, süt üretimini uyarıyor, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendiriyor. Aynı hormon yetişkinler arasında ikili bağı güçlendirebildiği gibi diğer insanlara güvenme konusunda da etkili.


Uzmanlar daha önceki araştırmalardan, etkileşim esnasında hem köpek, hem de sahibinde oksitoksin üretildiğini biliyorlardı. Şimdi ise köpeğin sahibine yeniden kavuşması halinde de ağlayıp, ağlamadığını öğrenmek istediler. Ve bekledikleri gibi köpekler gerçekten de sevinç gözyaşı döktüler. Sonuçlar araştırmacılar için de sürpriz oldu. Bundan sonra ise köpeklerin negatif duygularda da gözyaşı, döküp dökmedikleri araştırılacak.

Nilgün Özbaşaran Dede

Kaynak