Sırtlan ve kurtların şaşırtan av ortaklığı

Öne Çıkanlar Yaşam Bilimleri
Sırtlan ve kurtların şaşırtan av ortaklığı

Yırtıcı hayvanlar genelde potansiyel besin rakipleriyle iyi geçinemez. Örneğin kurtlar, vaşakları, kır kurtlarını ve yabanileşmiş köpekleri avlayarak öldürür. Ve sırtlanın özellikle de Afrika’da yaşayan benekli sırtlanın (Crocuta crocuta) leopar ve çitaların avladıklarını çaldığı ve yabani köpeklere ve aslanlara yaşam alanı için saldırdığı bilinmektedir.

Fakat Amerikalı ve İsrailli bilim insanları şimdi Necef çölünde ilginç bir gözlem yaptı. İsrailli zoolog Benjamin Eligulaschvili ve Tennessee Üniversitesi psikoloji profesörü Vladimir Dinets, bir gri kurt (Canis lupus) sürüsü içinde çizgili bir sırtlan görmüşler. Dinets bu işbirliğinin Necef çölündeki zorlu koşullar ve besin kıtlığı için geliştirilen bir strateji olduğunu düşünüyor. Yani çok gelişkin koku alma duyusuna sahip sırtlanlar ve hızlı hareket yetisine sahip kurtlar birlikte avlanıyorlar.

Sırtlanlar insanlara ait atıkların kokusunu çok uzak mesafelerden alırlarken, kurtlar ise daha büyük memeli hayvan yakalama konusunda sırtlanlardan daha başarılılar. Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) normalde tek başına avlanır ve diğer yırtıcı hayvanlarla işbirliği yaptığı bilinmez. Buna karşın kurtlar son derece sosyaldirler. Bugüne kadar etçil bir türün, yakın akraba olan köpek dışında kurtlarla birlikte avlandığı görülmemişti.


Bilim insanları bu fenomenle ilk kaz Necef çölündeki ayak izlerini incelerken karşılaşmışlardı. Dört yıl sonra ise bu olayı aynı yerde doğrudan doğruya izleyebilmişler. Gözlemlenenlerin aynı hayvanlar mı olduğu yoksa bunun aslında doğal bir davranış biçimi mi olduğu kesin olarak söylenemiyor ama hayvanların davranışları genelde kitaplarda yazılanlardan çok daha dinamiktir. Koşullar gerektirdiği zaman hayvanlar normal stratejilerini değiştirerek beklenmedik davranışlar öğrenebilirler diyor Dinets.

Kaynak: http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/09397140.2016.1144292