Türkiye’de bilim gazeteciliğinin duayen ismi Raşit Gürdilek’i yitirdik

Öne Çıkanlar
Türkiye’de bilim gazeteciliğinin duayen ismi Raşit Gürdilek’i yitirdik

Türkiye'de bilim gazeteciliğinin duayen ismi, TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'ni tam 9 yıl yayın yönetmenliğini yapan, Koç Üniversitesi'nin popüler bilim sitesi kurious.ku.edu.tr'nin kurucusu ve ilk editörü, uluslararası Reuters haber ajansının eski Türkiye ve savaş muhabirlerinden, basın camiasının sevilen üyesi Raşit Gürdilek'i (1947-2020) yitirdik. Gürdilek, yaşamını ve çalışmalarını sürdürdüğü Muğla'ya bağlı Marmaris ilçesinin Söğüt köyündeki evinde, 24 Nisan 2020'de bilgisayarının başında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Gürdilek 1957-1964 arasında okuduğu TED Ankara Koleji'ni bitirdikten sonra, giriş sınavını kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nden 1969 yılında mezun olmuş ve sürekli gazetecilik yapmıştı. Neredeyse fakültelerini bitirmişcesine Fizik ve Astronomi bilen, çok iyi derecedeki İngilizcesiyle tüm yabancı kaynakları da izleyen, dokuz yıl boyunca TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nin (Şimdiki adı Bilim ve Teknoloji) genel yayın yönetmenliğini yapan Raşit Gürdilek, yayın kadrosunu yönlendirmenin yanı sıra, pek çok bilim haberini bizzat kendisi çeşitli kaynaklardan hazırlayarak dergiyi zenginleştirirdi. Bilim ve Teknik'in eski sayılarının internette bir arşive yüklenmesi projesini hazırlayarak gerçekleşmesini sağladı.

Emekliye ayrıldıktan sonra NTV için bir dergi ve portal hazırlayan Raşit Gürdilek, daha sonra Koç Üniversitesi için Kurious başlıklı bilim internet sitesini projelendirerek tasarımını gerçekleştirmiş, üniversitenin bilim insanlarıyla eşgüdüm içinde 2018'e kadar bu sitenin editörlüğünü yapmıştı.Bu portal, Türkiye ve dünyadaki bilimsel çalışmaları, yeni buluşları ve teknolojideki gelişmeleri sade bir dille toplumun en geniş kesimlerine ulaştırmayı amaçlıyordu.


Bilim konularını herkesin anlayacağı bir dille ve akıcı bir üslupla yazan, aynı şekilde bu alandaki kitapları da türkçeleştiren Raşit Gürdilek'in yayımlanmış çevirileri arasında şu kitaplar bulunuyor:

Evrenler Kitabı /John D. Barrow / Alfa Yayınevi

Yaşam Nedir?/ Kimyanın Biyolojiye Dönüşümü /Addy Pross / Metis Yayınları

Napolyon'un Düğmeleri / Dünya Tarihini Değiştiren 17 Molekül / Penny Le Couteur ve Jay Burreson / Metis Yayınları

Tam bir çalışma tutkunu olan Raşit Gürdilek, emekliye ayrıldıktan sonra internet olanaklarını kullanarak çalışmalarını, bir bölümünü kendi elleriyle yaptığı Söğüt'teki köy evinde sürdürmeye başlamıştı. Raşit Gürdilek, meslekdaşı ekonomi muhabiri, AA'nın İsrail muhabirliğinden emekli Nursel Gürdilek'le evliydi, Aldoru ve Yağmur'un babasıydı.

Raşit Gürdilek, çok sevdiği Söğüt'ün köy mezarlığında korona tedbirleri nedeniyle  26 Nisan 2020 günü eşi ve çocukları tarafından toprağa verilecek.

Değerli meslekdaşım, TÜBİTAK Yayınlar ve Tanıtım Daire Başkanlığı yaptığım dönemde zevkle birlikte çalıştığım, çok sevdiğim arkadaşım Raşit Gürdilek nur içinde yatsın. Seni hiç unutmayacağız.

Şefik Kahramankaptan

Kaynak