Assos’ta Felsefe Platon buluşması

Duyuru ve Etkinlikler Öne Çıkanlar

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin düzenlediği ve 19 yıldır aralıksız olarak her yıl gerçekleşen Assos’ta Felsefe etkinliğinin bu yılki uluslararası sempozyumu 1-4 Temmuz 2019 tarihinde, antik Yunan filozofu Platon (Eflatun) bağlamında Assos Terrace Otel'de gerçekleşecek. Temmuz ayındaki sempozyumlar, yabancı konuşmacılar da katıldığı için İngilizce düzenlenmektedir.

Dernek başkanı Örsan Öymen’in yöneteceği Assos’ta Felsefe Platon buluşmasına özellikle antik felsefe alanında çalışan David Ebrey (Humboldt University of Berlin); Rachana Kamtekar (Cornell University); Naly Thaler (Hebrew University of Jerusalem); Anthony Price (University of London Birkbeck College); Suzanne Obdrzalek (Claremont MacKenna College); Christoph Horn (University of Bonn); Cinzia Arruzza (New School for Social Research); Myrthe Bartels (Durham University); Simon Weber (University of Bonn); Myrthe Bartels (Durham University) konuşmacı olarak katılacaklar.

Program


1 Temmuz Pazartesi

19:00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, şarap, güneşin batışı

21:30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

2 Temmuz Salı

13:00 David Ebrey (Humboldt University of Berlin): “Misology and the Method of Hypothesis”

14:30 Rachana Kamtekar (Cornell University): “Plato on Intelligent Agents”

16:00: Naly Thaler (Hebrew University of Jerusalem) “The Philosopher’s Polla Kala in Republic V”

17:30 Anthony Price (University of London Birkbeck College): "Plato's Symposium: Once More Unto the Ascent"

19:00 Suzanne Obdrzalek (Claremont MacKenna College): "Plato on Soul-Body Unity"

20:30 Akşam Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

3 Temmuz Çarşamba

14:30 Christoph Horn (University of Bonn): “Tripartition in Plato's Psychology Reconsidered”

16:00 Cinzia Arruzza (New School for Social Research): "Shamelessness and Injustice in Plato"

17:30 Myrthe Bartels (Durham University): “Plato on Applying the Law”

19:00 Simon Weber (University of Bonn): “Is There Only One Kind of Rule? (Statesman 258e-259c)”

22:30 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik: Anne Monika Sommer-Bloch (solo keman)

4 Temmuz Perşembe

14:00 Truva Ziyareti

21:00 Veda Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Konuşmacılar hakkında

Anthony Price: University of London Birkbeck College Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Etik. “Virtue and Reason in Plato and Aristotle”, “Love and Friendship in Plato and Aristotle”, “Mental Conflict”, “Contextuality in Practical Reason” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Christoph Horn: University of Bonn Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Orta Çağ Felsefesi, Etik, Siyaset Felsefesi, Platon, Aristoteles, Augustinus, Kant. “Plotin über Sein, Zahl und Einheit.”, “Augustinus”, “Paradigmen mittelalterlicher Philosophie”, “Antike Lebenskunst. Glück und Moral von Sokrates bis zu den Neuplatonikern”, “Einführung in die Politische Philosophie”, “Agostinho”, “Philosophie der Antike. Von den Vorsokratikern bis Augustinus”, “Nichtideale Normativität. Ein neuer Blick auf Kants politische Philosophie”, “Einführung in die Moralphilosophie” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Rachana Kamtekar: Cornell University Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Etik, Ahlak Psikolojisi, Siyaset Felsefesi. “Plato's Moral Psychology: Intellectualism, the Divided Soul, and Desire for Good” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Cinzia Arruzza: New School for Social Research Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi ve Çağdaş Siyaset Felsefesi. “Feminism for the 99%. A Manifesto” (Tithi Bhattacharya ve Nancy Fraser ile birlikte), “A Wolf in the City. Tyranny and the Tyrant in Plato’s Republic”, “Plotinus. Ennead II 5. On What is Potentially and What Actually”, “Dangerous Liaisons, Marriages and Divorces of Marxism and Feminism”, “Les Mésaventures de la théodicée. Plotin, Origène et Grégoire de Nysse” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Suzanne Obdrzalek: Claremont McKenna College Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Epistemoloji, Zihin Felsefesi, Ahlak Psikolojisi. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Myrthe Bartels: Durham University Klasik Çalışmalar ve Antik Çağ Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Etik, Siyaset Felsefesi. “Plato’s Pragmatic Project: A Reading of Plato’s Laws” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

David Ebrey: Humboldt University of Berlin Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Naly Thaler: Hebrew University of Jerusalem Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Epistemoloji, Metafizik, Etik, Platon. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Simon Weber: University of Bonn Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Platon, Aristoteles. “Herrschaft und Recht bei Aristoteles” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.