Bilim Felsefesi Günleri: CERN ve Evren Sempozyumu devam ediyor

Duyuru ve Etkinlikler Fizik ve Uzay
Bilim Felsefesi Günleri: CERN ve Evren Sempozyumu devam ediyor

Bilim ile felsefeyi tek bir platformda birleştiren 1. Adramytteion Bilim Felsefesi Günleri başladı. Bugün başlayan ve yarın devam edecek etkinlikte parçacık fiziği ve CERN’de yapılan deneylerin yanı sıra evren, kara delikler ve yerküre gibi ilgili birçok konuda zihin açıcı sunumlar yapılıyor.

SIR Academy’nin düzenlediği etkinlikte bugün Boğaziçi Üniversitesi’nden teorik fizikçi Prof. Metin Arık, “Kara Delikler’den Kuantum Bilinç’e” konuşmasını yaptı. Konuşmasında kuantum bilinç, uzay-zaman, özel görelilik, kuantum belirsizlik konularına değindi.

Öğleden sonraki oturumda ise ODTÜ’den Prof. Halil Kırbıyık, “Evrenin Oluşumu” başlıklı sunumunu yaptı. Verilen kahve arasının ardından 100.Yıl Üniversitesi’nden Prof. Sefer Örçen, “Yerkürenin Oluşumu, Değişimler, Dönüşümler” adlı sunumuna geçildi. Soru-Cevap kısmının ardından verilen gala yemeğiyle etkinliğin bugünkü ayağı sona erdi.


CERN'den Dr. Pauline Gagnon yarın sempozyumda konuşma yapacak

İlk gün sempozyum dili Türkçe iken, yarın sempozyumun dili tamamen İngilizce olacak. Açılış konuşmasının ardından Dr. Pauline Gagnon, “Improbable Feats and Useless Discoveries” başlıklı sunumunu yapacak. Gagnon’u parçacık fiziği laboratuvarı CERN’de yapılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinden ve Türkçeye "Herkes için Parçacık Fiziği: CERN, Higgs Bozonu, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı Anlamak" (Who Cares About Particle Physics?”) kitaplarından tanıyoruz. Gagnon, CERN deneyimlerinin yanı sıra Higgs Bozonu’nun keşfinin önemi ve karanlık maddeyi anlatacak. Sunumun ardından Gagnon, Pan Yayıncılık tarafından basılan “Herkes İçin Parçacık Fiziği” kitabını imzalayacak.

Öğle arasının ardından Ghent Üniversitesi’nden ve aynı zamanda SIR Academy’nin de kurucularından Dr. Sinem Salva, “How Ancient Greek Philosophy Influenced Particle Physics at the 21st Century” başlıklı sunumunu yapacak. Kahve arasının ardından Doç Dr. Rıfat Akbulut ile Dr. Murat Özgen, Adramytteion antik kenti üzerine konuşacakları “Actual Researches at Adramyttene – Embracing the Cultural Inventory at the Gulf” sunumlarını yapacaklar. Kapanış seremonisi ve Olten Quartet konseriyle etkinlik sona erecek.

Sempozyuma günlük katılım ücretsiz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi’nin desteklediği organizasyonu düzenleyen SIR Academy’nin kurucuları Fütürist Serkan Kılıç ve CERN’de araştırmacı olarak çalışmış Dr. Sinem Salva, “bilim ve felsefenin tarih boyunca hep bir arada olduğunu” vurgulamak için böyle bir etkinliği düzenlediklerini ifade ediyor.

Detaylı bilgi ve katılım için:

http://www.sirbookstore.com/philo-sci.html

[email protected]