İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Ay, Carmela!”

Duyuru ve Etkinlikler
İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Ay, Carmela!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Jose Sanchis Sinisterra’nın yazdığı, Yalçın Baykul’un çevirdiği, Naşit Özcan’ın yönettiği Ay, Carmela! adlı oyunu seyirciyle buluşturdu. İlk gösterimini 30 Ekim 2019 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapan oyun, 12-15 Şubat 2020 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde, 19-22 Şubat 2020 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

İspanya iç savaşında Franco rejimi tarafından rehin alınan iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino istemedikleri bir gösteriye zorlanırlar. Bu süreçte yaşadıkları olaylar nedeniyle birbirlerini, evliliklerini, sevgilerini, savaşı sorgularlar.

Oyunun yönetmeni Naşit Özcan Ay, Carmela!’yı şöyle anlatıyor:


Ay, Carmela! oyununun benim için en can alıcı noktası karakterlerin sanat-sanatçı ilişkisi ve içinde bulundukları zor koşullarda sanatlarını icra etmeye çalışmalarıydı. Oyunda Paulino karakterinin şu sözleri benim için oyunun özeti:

PAULİNO: Bizim de sanatçılar olduğumuzu göz önüne almanız gerekir, alçakgönüllü sanatçılar... Sizin gibi değiller, orası açık, ama sanatçı... Yani Teğmenim, şunu göz önüne almanız gerekir ki sanatçılar için, verebileceklerinden daha azını vermek oldukça yıpratıcı, üstüne üstlük kötü koşulları eklersek buna anlıyor musunuz?

Carmela karakterinde hiçbir baskıya boyun eğmeyen, doğru bildiğinin arkasında ölümüne duran bir kadın oyuncuyu gördüm ve bunu sahneye taşıdım. En zor şartlarda sanat yapmanın ne demek olduğunu göstermek istedim.”

Müziğini Emrah Can Yaylı’nın, dramaturgisini Hatice Yurtduru’nun, sahne-kostüm tasarımını Duygu Can’ın, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Umut Yüzbaşıoğlu’nun, hareket düzenini Özge Midilli’nin yaptığı, fotoğraflarını Enes Altuğ Avşar’ın çektiği oyunda Ada Alize Ertem, Çağatay Palabıyık, Deran Özgen rol alıyor.

İyi seyirler…