İdeal Zevceden Adını Arayan Kadına

Duyuru ve Etkinlikler

Tarih Vakfı Ankara Tartışmaları yılın son etkinliğini İletişim alanında çalışan akademisyen Funda Şenol Cantek, “İdeal Zevceden Adını Arayan Kadına: Yakın Tarihimizde Kadın Dergileri” başlığıyla 25 Aralık Perşembe günü 18.30’da çevrimiçi olarak verecek.

Cantek, “Kadınlara mahsus dergi çıkarmak, İmparatorluk döneminden Cumhuriyet’e matbuat dünyamızda her zaman önemli bir tiraj ve itibar kaynağı olmuştur. Kadın dergilerini iki temel başlıkta ele alabiliriz. İlki, çoğunluğu erkeklerden oluşan bir ekip tarafından, dönemin kadın idealini empoze etmek; eğlence dünyasının gündemini sunmak amacıyla çıkarılanlardır. Çoğu Avrupa’daki çok satar benzer dergilerin yayın hakları satın alınıp, adapte edilerek veya taklit edilerek yayımlanır. İkinci grup dergi ise kadınlar tarafından, kadınların hak ve eşitlik taleplerine destek olmak niyetiyle çıkarılanlardır” diyerek sunumunun içeriğini betimliyor.


Sunumda kadın dergilerinin geçmişten bugüne nasıl bir dönüşüm geçirdikleri, ikili cinsiyet rollerinden, toplumsal cinsiyet tanımlamasına nasıl geçtikleri, eşitlik talebinden özgürlük arayışına nasıl evrildikleri, dünyada ve Türkiye’de hak taleplerinin, toplumsal muhalefetin yükselişi, gazetecilik pratiğinin dönüşümü ve okur kitlesinin farklılaşan beklentileri bağlamında değerlendirilecek.

Funda Şenol Cantek’in Yabanlar ve Yerliler: Başkent Olma Sürecinde Ankara (İletişim Yayınları, 2003); Sanki Viran Ankara (der), (İletişim Yayınları, 2006); Cumhuriyet'in Ütopyası: Ankara (der) (Ankara Üniversitesi Yayınevi, 2011); Kenarın Kitabı (der) (İletişim Yayınları, 2014) ve İcad Edilmiş Şehir: Ankara (der) (İletişim Yayınevi, 2017), Aynanın Önünde, Cımbızın Ucunda: Kuaför Kitabı (der) (İletişim Yayınları, 2017)adlı kitapları, çalışma alanlarında çok sayıda makalesi, araştırması bulunmaktadır.

Zoom ID: 919 0750 0543 / Şifre: 799382 ve Zoom Linki: https://zoom.us/j/91907500543?pwd=RWp5YUgwWUgvY05NUTJiR0lXUGlQdz09

Youtube canlı yayın linki: https://youtu.be/8iiITZL0HoM