Sosyal Bağış Günü’nde kadınların yoksullukla mücadelesini destekleyin

Duyuru ve Etkinlikler

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) 30 yıldır yoksul kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmeleri için çalışıyor. Türkiye'de bireysel bağış ve sivil toplum farkındalığını arttırmak amacıyla MarjinalSosyal'in girişimi ve Facebook'un katkılarıyla hayata geçirilen Sosyal Bağış Hareketi'nin 9. sivil toplum kuruluşu KEDV oldu. Bu hareketle her ayın ikinci perşembe gübü Sosyal Bağış Günü ilan ediliyor ve her ay farklı bir sivil toplum örgütü kamuya tanıtılıyor. Bu ay tüm destekler, kadınların kendi hayatlarını ve toplumu dönüştürme gücünü destekleyen KEDV için toplanıyor.

KEDV, 1986 yılından bu yana kadının ekonomik yaşama katılması açısından çok önemli olan çocuk bakım ve eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılması için çalışıyor. Bu kapsamda alternatif eğitim programlarının uygulandığı Kadın ve Çocuk Merkezleri kurulmasına öncülük ediyor. Bugün faaliyette olan 10 Kadın ve Çocuk Merkezi’nde her yıl yaklaşık 1000 çocuk ve kadın hizmet alıyor. Bu model hem çocukların bakım ve eğitim hizmetine erişmesini hem de dar gelirli kadınların yaşam koşullarını iyileştirmesi ve kamusal alanda var olmasını sağlıyor.

Türkiye’de her 4 kadından sadece biri ekonomik hayatın içinde yer alıyor. Çalışan 3 kadından biri ise ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Buna karşılık kadınların başlattığı girişimler, hizmet, üretim, istihdam ve sermaye yaratarak ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.


KEDV 2002 yılında dar gelirli kadınların ekonomik güçlenmesi için Türkiye’nin ilk mikro kredi kurumu olan Maya’yı kurdu. Maya kanalıyla iş kurmak isteyen ya da işlerini geliştirmek isteyen kadınlara küçük krediler veriliyor. 15 yıl içinde 14 bin kadın mikro kredi aldı.

14 Aralık Perşembe, Sosyal Bağış Günü, yani bugün KEDV'e destek olma günü.
KEDV web sitesini ziyaret ederek destek seçeneklerini görebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nı Destek için:
http://www.kedv.org.tr/desteklemek-icin/
https://www.facebook.com/kedv.org.tr/

Soyal Bağış Hareketini Takip Etmek İçin:
facebook.com/sosyalbagishareketi
instagram.com/sosyalbagishareketi
twitter.com/BagisHareketi