Adalar’da sürdürülebilir ulaşım

Duyuru ve Etkinlikler Gezegenimiz
Adalar’da sürdürülebilir ulaşım

Adalar’da yayalar, bisikletliler, faytonlar ve giderek artan elektrikli bisiklet ve motosikletlerin dar bir alana sıkışması sonucunda Adalar Kent Konseyi yaşanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla 16 Haziran 2016 tarihinde WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler örgütü, “Adalar’da Sürdürülebilir Ulaşım” çalıştayını gerçekleştirecek.

30 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen Halk Katılım Toplantısı sonuçlarına göre Adalar’da ulaşım konusunda öne çıkan başlıklar güvenlik, konfor, deniz ulaşımı, yayalar, bisikletliler, faytonlar, elektrikli ve motorlu araçlar, yönetim ve turizm.  16 Haziran tarihinde Büyük Anadolu Kulübü’nde düzenlenecek olan çalıştayın ilk bölümünde de katılımcılardan bu başlıkları önceliklerine göre değerlendirmeleri istenecek. Devamında da gruplar halinde her bir başlıktaki en önemli üç sorunu belirlemeleri ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmeleri beklenecek. Günün sonunda her grup, kendi masasında çıkan çözüm önerilerini diğer katılımcılara sunacak ve toplanan öneriler, bir raporda toplanarak Adalar Kent Konseyi’ne sunulacak.

Dokuz adadan oluşan Adalar’ın sürdürülebilir ulaşım sorunlarına çözüm önerilerinin geliştirileceği çalıştayda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından yetkililer de yer alıyor.