Türkiye için çöp toplama vakti!

Gezegenimiz Toplum
Türkiye için çöp toplama vakti!

Türkiye’nin dört bir yanını çevirmiş olan çöp yığınlarından rahatsız olmayan var mı?! Yollar, sokaklar, çevre yolları, dağlar, denizler, plajlar, her yer çöp yığınlarıyla dolu. Bir şeyler yapılmazsa ülkemiz kocaman bir çöplüğe dönüşecek.

Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi şart. İnsanları, özellikle çocukları ve gençleri çöplerini yere değil, çöp kutularına atmaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek ve toplumsal bir farkındalık yaratmak çok önemli. Araştırmalara göre insanlar pis buldukları yeri pis bırakıyor, temiz buldukları yeri de tertemiz… Türkiye genelinde insanlar, çöp toplayan birini gördüğünde izlemektense, yardım etmeyi tercih ediyor.

Dünyada çöpüyle baş etmekte zorlanmış ülkelerde sivil hareketler dikkat çekiyor. 'Trash Hero' yani çöp kahramanları olarak kendilerini adlandıran ve dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren bağımsız gruplar çevrelerini, sahillerini temizliyor, çocuklara ve yetişkinlere eğitimler vererek sürdürülebilir atık yönetimi bilinci kazandırıyorlar.


Let's do it! / Haydi yapalım! 

Çöp toplama fikri 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlendi. 3 Mart tarihinde 50.000 kişi bir araya gelerek, ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizledi. Eylemin görüntüleri bir anda yayıldı ve sonrasında da tek günde temizlik modeli 15 ülke tarafından tekrar edildi. Toplam katılımcı sayısı 2,5 milyonu buldu. Bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede temizlik düzenlendi ve 9 milyon gönüllü bu etkinliklerde yer aldı.

Dünya Temizliği / World Cleanup kampanyasıyla, 2012 yılında Türkiye’de 5 noktada yapılan temizliğe yaklaşık 1.300 kişi katıldı. Tamamen gönüllü bir ekip 11 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Temizliği’ne 17 şehirde, 62 farklı noktada, yaklaşık 8.000 kişi olarak devam etti. Böylece 30,4 ton atık ortadan kaldırılmış oldu.

Bu yıl, çok daha büyük bir Türkiye Temizliği adına, heyecanlı ve dinamik bir ekip Türkiye’nin farklı noktalarında hazırlıklara başladı. Bu seneki temizlik gününün tarihi: 15 Eylül 2018, Cumartesi.

Doğaya, hayvanlara ve insanlara saygılı bir toplum içinde, huzurlu yaşamak için Türkiye’nin çöp kahramanları 15 Eylül Cumartesi günü tüm sanatçıları, STK’ları, vakıf ve dernekleri, öğrencileri, öğretmenleri, kamu çalışanlarını, siyasetçileri, futbol takımlarını, takım taraftarlarını, genciyle, yaşlısıyla ülkesini seven herkesi eline eldiven geçirmeye ve sokağını temizlemeye davet ediyor.

Bireysel Başvuru: http://bit.ly/ldibireysel

Kurumsal Başvuru: http://bit.ly/ldikurumsal

www.letsdoit.siyamder.org