HBT’nin 2. merak konferansını nasıl izleyebilirim?

Duyuru ve Etkinlikler Öne Çıkanlar Video
HBT’nin 2. merak konferansını nasıl izleyebilirim?

“Merak” konulu konferans dizimizin ikincisi, 7 Aralık Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşti. Dr. Derya Gürses Tarbuck moderatörlüğünde gerçekleşen konuşmaya Prof. Dr. Türker Kılıç ve Müfit Akyos da fikir, deneyim ve görüşleriyle katkıda bulundu.

Öncelikle şunu düşünelim: Merak dediğimiz şey nedir? Ya da biz merakı hangi açıdan ele almalıyız? Çocuğumuzun okulda ne yaptığını veya daha önce hiç konuşmadığımız bir insanın bize vereceği ilk tepkiyi “merak” etmek, kelimenin sözlükteki karşılığına göre evet, meraktır. Ancak bizim konferanslarımızda ele aldığımız merak, Orhan Öztürk hocamızın geçtiğimiz hafta kapağa taşıdığımız yazısında da vurguladığı üzere “bilme merakı”dır.

Uygarlığın bugünkü gelişmişliğini sağlayan ve bizi daha ileriye götürecek; gökte uzay yolculuğu yapabilmemizi, yerde hastalıkları yenerek insan ömrünü uzatmamızı ve daha adil bir gezegende yaşamamızı sağlayacak bir anlama ve anlamlandırabilme çabamızın temel güdüsü olarak “curiosity”den bahsediyoruz. Kısacası merak ama Türkçe sözlükteki eksik karşılığını da tamamlayarak ifade edelim: Bilme merakı. Bu ayrımı yapmak, konferanslarımızda neyi ele aldığımızı göstermek açısından oldukça önemli.


Sunum konuşmasını yapan yayın danışmanımız Orhan Bursalı da merak tanımını yaparken bu ayrıma dikkat çekerek fiziği öğrenip kavradıkça uzayı, biyolojiyi ve kimyayı öğrendikçe de canlıları anlamaya başladığımızı söyledi. İnsanın, arkasındaki itici gücü olan “bilme merakı” sayesinde çeşitli araç ve argümanlar icat ederek uygarlığın gelişimini sağladığının altını çizen Bursalı, geleceğin de yine içimizdeki “öğrenme ateşleyicisi” olan merakımız sayesinde şekilleneceğine gönderme yapmış oldu.

Konferans ile ilgili detaylar dergimizin önümüzdeki sayısında yer alacak. 194. sayımız cuma günü raflarda...

Bir sonraki konferansımız 4 Ocak Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleşecek. Katılımınızı bekleriz.

Konferansımızın tekrarını izlemek için: