Ünlü bilim kurgu yazarı Ursula K. Le Guin, yaşamını yitirdi

Öne Çıkanlar Toplum
Ünlü bilim kurgu yazarı Ursula K. Le Guin, yaşamını yitirdi

Bilim kurgu, fantezi, şiir ve denemeler de dahil olmak üzere birçok edebi türde eserler veren yazar, Ursula K. Le Guin 22 Ocak Pazartesi günü, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Ölüm nedeni kesin olarak bildirilmedi, ancak Le Guin'in oğlu New York Times'a yaptığı açıklamada annesinin sağlık durumunun aylardır iyi olmadığını söyledi.

Alternatif toplum biçimlerini sorguladı


Le Guin, 50 yıldan uzun süren kariyerine 7 şair kitabı, 22 roman, 100’den fazla kısa öykü (Bu öyküler 11 cilt halinde derlenip yayınlandı), 4 deneme koleksiyonu, 12 çocuk kitabı ve 4 ciltlik kitap tercümesi sığdırdı. Le Guin özellikle bilim kurgu eserlerinde yalın ama şiddet dolu bir evreni yansıtıyordu. Eserlerindeki dil, “özgür ve cesur” olarak tanımlanıyordu. LeGuin’in çalışmaları, teknolojik gelişmelerin değil, politika, toplumbilim ve psikolojinin öne çıktığı ve alternatif toplum biçimlerinin sorgulandığı bilimkurgu yaklaşımının en önemli temsilcilerindendi.

Yaşamı

Ursula, Kaliforniya’da 1929 yılında antropolog bir babayla, psikolog ve yazar bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Ursula, üç erkek kardeşi ile birlikte kültürel çeşitlilik fikrinin hakim olduğu bir ev ortamında yetiştirildi. Massachusetts-Radcliffe College’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi'ni bitirdi ve yüksek lisansını “Fransa ve İtalya’da Orta Çağ ve Rönesans Dönemi Edebiyatı” üzerine yaptı. 1951’de tarihçi Charles A. Le Guin ile evlendi. Üç çocuk ve dört torun sahibi oldu.

Bilim kurgu yazılarına 60’lı yıllarda başlayan Le Guin, hem kendi kurguladığı Yerdeniz evreninde geçen genç yetişkinlere yönelik fantastik kitap serisi ile, hem de gezegenler arası kültürlerin buluşması hakkındaki bilim kurgu romanı "Karanlığın Sol Eli" ile ün kazandı.

Birçok yazar ondan etkilendi

Amerika Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarları Derneğine (SFWA) göre Salman Rushdie, David Mitchell, Neil Gaiman ve Iain Banks gibi önde gelen yazarlar da Ursula Le Guin’in çalışmalarından etkilendi. 2013’te yayınlanan "Adalet" adlı eserin yazarı Ann Leckie de Le Guin'den etkilediğini söylemişti.

Le Guin, hayatı boyunca birçok ödül kazandı. 1969'da "Karanlığın Sol Eli" ile hem Hugo hem de Nebula ödüllerinin sahibi olmuştu. 1975’te "Mülksüzler " adlı romanıyla her iki ödülü bir kez daha kazandı.

Eserleri arasında özellikle Yerdeniz Beşlemesi ile çok ciddi bir hayran kitlesine ulaştı. Bu serinin 3. romanı olan "En Uzak Sahil" (The Farthest Shore) kitabıyla 1973 yılında Çocuk Kitapları için verilen ABD milli ödülünü (National Book Award) kazandı.

Sanat ve Edebiyat Akademisinde bir bilim kurgu yazarı

Le Guin daha sonra iki Nebula ödülünün daha sahibi oldu. Bunlardan sonuncusu 2009’da “Güçler” adlı eseriyle kazandı. Bu, aynı kategorideki bilim kurgu yazarlarını gölgede bırakacak bir başarıydı. Amerikan Ulusal Kitap Vakfı (National Book Foundation), 2014'te Amerikan Edebiyatı'na yaptığı seçkin katkılar nedeniyle Le Guin’e şeref madalyası verdi ve Le Guin 2017'de Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisine (American Academy of Arts and Letters) kabul edildi. Bu, bilim kurgu tarihi için çok önemliydi. Çünkü akademi, kurulduğu günden bu yana bilim kurgu türünde eserler veren sanatçılardan kaçınmıştı.

Bilim kurguyu feminizmle tanıştırdı

Le Guin ayrıca kendisine en çok ün kazandıran "Karanlığın Sol Eli" eserinde, hem kadınları hem erkekleri farklı bir feminist yaklaşım ile tanıştırdı. Eser, Dünya'ya çok benzeyen "Kış" adlı bir gezegende geçiyordu ve gezegende yaşayan herkes çift cinsiyete sahipti. Yani yılın belli dönemlerinde hormonal değişikliklere bağlı olarak erkek ya da kadın olabiliyorlardı. Bu da cinsiyete dayalı bir üstünlük anlayışını ortadan kaldırıyordu. Le Guin yıllar sonra kitaptaki bu durum için "Cinsiyeti ortadan kaldırdığımda ne olacağını görmek istedim" demişti.

Le Guin'in geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan son kitabı, "No Time to Spare - Thinking About What Matters" oldu. Fakat bu kitap diğerlerinden farklı. Çünkü Le Guin’in kurgusal olmayan yazılarının bir derlemesi. Okuyucularını onlarca yıldır hayali dünyalara götüren Le Guin, bu sefer bu dünyadaki endişelerini anlatıyor.