Hayatın laboratuvarı, üniversite…

Can Gürses
Hayatın laboratuvarı, üniversite…

Birçok üniversitede akademik yıl başladı, başlayacak...

ODTÜ’ye başladığım yılı hatırlıyorum.
Üniversiteye gittiğim ilk günü.
İlk derse girişi, ilk tanıştığım insanı, ilk kız arkadaşımı...
Ring servisini sürekli kaçırdığımdan kış akşamlarının çoğunda rektörlükten A1 kapısına yürüyüşümü.

Amerika’ya doktora başvurum kabul edilip de sermeye başladığım okulun son döneminde, saçlar jöleli, en arkada artist artist oturup not bile tutmadığım için, duyanın laboratuvarda atom bombası yaptığımızı zannettiği, “uygulamalı kuantum” dersi hocasının beni tahtada soru çözme düellosuna davet etmesini!..


Ama her şeyden önemlisi aşağı yukarı hayatın her konusunda yaptığım dünya kadar hatayı hatırlıyorum...

Çünkü üniversite böyle bir yerdir arkadaşım.

Mümkün mertebe elinden geldiğince her konuda her şeyi denediğin ve bol bol hata yaptığın bir yerdir... Ve böyle bir lüksü hayatının hiçbir döneminde bir daha bulamayacağın bir yerdir.

Aşağı yukarı 12 yaşından beri girdiğin dünya kadar sınavın arasından sıyrılıp adımını attığın, özgürleştiğin bir yerdir.

Hayat boyu devam edecek birçok dostluğunun temelinin atılacağı, hobilerinin şekilleneceği, limitlerini ilk keşfetmeye başlayacağın... Kısacası kendini keşfedeceğin yerdir.

Artık yaptığın şeyin ders çalışmak falan olmadığı... Araştırdığın, öğrendiğin, sorguladığın, tartıştığın yani profesyonel hayata, mesleğine ilk adımı attığın yerdir.

Demem o ki hayatın her alanında... Hem profesyonel hem de özel tarafında, her türlü deneysel çalışmayı, hatayı yapıp, yaşamın geneli düşünüldüğünde inan çok da büyük sonuçlar yaşamayacağın bir laboratuvar ortamıdır üniversite.

Ve laboratuvar ortamındaki en büyük başarılar genelde çok fazla sayıda ve ısrarla yapılan denemeler sonucunda ortaya çıkar.

O yüzden üniversite hayatına... Yani gerçek hayatın başlangıcına hoş geldin arkadaşım.

Kalbin temiz, aklın açık, davranışların samimi olsun.

Bol bol hata yap!.. Sen yeter ki doğru amaçlar için olduğunu bil.

Yolun kendiliğinden açık olur.

Can GÜRSES / @canitti / [email protected]
www.sinavuzmani.net


Can Gürses

ODTÜ Fizik&Matematik bölümlerinden mezun. Yüksek lisansını UPenn, Princeton ve UC Davis üniversitelerinde fizik alanında yaptı. Ar-Ge ve E-Öğrenme Uzmanı / Danışmanlığı yapıyor. "Sınav Uzmanı" adlı girişimin kurucusu ve sahibi. Satranç, bilim ve matematik ile ilgileniyor.